Čtyřnohý parťák jako detektiv příznaků onemocnění: Psí čumák vyčmuchá blížící se komplikace

Fotografie: Depositphotos

Pes je nejen upřímným a věrným přítelem, ale ve skutečnosti také příjemným způsobem, jak posílit zdraví a vylepšit si kvalitu života.

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Neopustí vás v těžkých dobách, zvedne vám náladu, když jste smutní, a když začne hořet, přivolá pomoc. Pes je zkrátka nejen dobrým společníkem a věrným kamarádem, ale i způsobem, jak posílit své zdraví a prodloužit a zlepšit si život, říká doktor George Krucik. Pokud tedy ještě čtyřnohého parťáka nemáte, zde je 8 důvodů, proč si ho pořídit.

Přimějí vás k pohybu

Téměř polovina majitelů psů cvičí 30 minut denně, pět a více dní v týdnu. Majitelé psů chodí častěji na procházky. Pohyb je přitom jedním ze základních způsobů prevence kardiovaskulárních onemocnění, obezity a dalších zdravotních problémů.

Mohou vám pomoci přestat kouřit

Přibližně jeden ze tří kuřáků uvádí, že vlastnictví domácího mazlíčka ho motivovalo k tomu, aby se pokusil přestat kouřit. Pokud vám tedy k překonání tohoto zlozvyku chybí dostatečná motivace, pořiďte si psa.

Pomohou vám v boji s depresí

Vysokoškolští studenti, kteří se potýkají s depresí a začnou trávit několik hodin s terapeutickým psem, vykazují 60procentní pokles příznaků úzkosti, osamělosti a depresivních stavů.

pes polštář
Fotografie: Pixabay

Mohou vám pomoci udržet si náskok před epilepsií

Samotné epileptické záchvaty sice obvykle skončí samy, ale mohou způsobit pád a pohmoždění, popálení nebo zlomeniny kostí. Pokud se navíc lidé s epilepsií během záchvatu neotočí na bok, mohou vdechnout vlastní zvratky, a dokonce zemřít. V takových případech mohou pomoci asistenční psi. Správně vycvičení psi štěkají, když jejich majitelé dostanou záchvat, a přivolají tak pomoc, někteří dokážou na záchvat dokonce upozornit i několik minut předem, a pomohou tak svému majiteli získat náskok a zaujmout bezpečnou pozici.

Mohou vás zachránit z hořící budovy

Psi se v průběhu let dostali mnohokrát na titulní stránky novin, protože zachránili své majitele před hrozící smrtí. Například v červenci 2014 zachránil dvouletý pitbul z požáru domu hluchého chlapce. Pejsek olízl spícímu dítěti obličej, probudil ho a oba vyvázli živí. V únoru 2023 zase pes zachránil roční holčičku, když u ní zůstal v hořícím domě a štěkáním k nim přivolal zasahující hasiče.

Umí vyčenichat rakovinu

Psi mají skvělý čich, proto se používají ke stopování, vyhledávání drog i výbušnin. Někteří psi dokážou dokonce vyčenichat i rakovinu. Speciálně vycvičený labradorský retrívr dokáže při očichávání vzorků dechu a stolice přesně odhalit rakovinu. 

Mohou pomoci předcházet smrtelným alergiím na arašídy

Pudlové, labradoři a další psi byli vycvičeni k odhalování byť i nepatrných stop arašídů. Což je skvělá zpráva pro každého, kdo trpí těžkou alergií na arašídy. Náklady na vlastnictví, výcvik a údržbu psa na detekci arašídů jsou však pro běžného smrtelníka příliš vysoké. 

Mohou být schopni předvídat zemětřesení

V roce 1975 čínští úředníci nařídili obyvatelům evakuovat město Haicheng poté, co byli svědky toho, jak se psi (a další zvířata) chovali úzkostlivě. O několik hodin později zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály srovnalo většinu města se zemí. Následné pokusy ukázaly, že někteří psi pravděpodobně cítí otřesy země o něco dříve než lidé, ale obvykle bohužel ne s dostatečným předstihem, aby je bylo možné běžně používat jako jakési detektory.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]