7 věcí, které by měli všichni vědět o prevenci rakoviny plic

Fotografie: Freepik

Rakovina plic je velmi častou příčinnou úmrtí a jednou z nejčastějších druhů rakoviny u žen i mužů. Její riziko pochopitelně zvyšuje cigaretový dým.

Riziko rakoviny plic zvyšuje kouření, a to i pasivní kouření. Tvrdí to doktor Benjamin Lee, šéf chirurgie v New Yorku. Dodává však, že existují i jiné způsoby, jak předcházet rakovině plic a dalším onemocněním dýchacích cest. I my vám tedy nyní přinášíme tipy na prevenci rakoviny plic a vůbec celkové zdraví plic.

Nekuřte cigarety, jsou hlavní příčinnou nemocí

Hlavní příčinnou rakoviny plic a chronické obstrukční plicní nemoci, která zahrnuje chronickou bronchitidu a emfyzém je kouření. Cigaretový kouř může zúžit dýchací cesty a ztěžovat dýchání a způsobit chronický zánět, který může vést k chronické bronchitidě. V průběhu doby cigaretový kouř ničí plicní tkáň a může vyvolat změny, které přerostou v rakovinu. Pokud kouříte, nikdy není pozdě mluvit o konci tohoto nešvaru.

Fotografie: Freepik

Jezte potraviny bohaté na vitamín C. Nedávná studie ukazuje, že vyšší příjem ovoce bohatého na antioxidanty a flavonoidy, jako jsou jablka a rajčata, byl spojen s pomalejším poklesem plicních funkcí, zejména u bývalých kuřáků. Vhodné je také zabránit infekci dýchacích cest. Vždy si myjte ruce, čistěte si zuby dvakrát denně a dbejte celkové hygieny. Vyhýbejte se davům v chřipkové sezóně.

Procvičujte dýchací techniku

Časem ztrácíme schopnost vdechovat maximální množství kyslíku, které pro své zdraví potřebujeme. Procvičujte dechová cvičení, jako je břišní dýchání, které vám pomohou udržet správné držení těla a plně se nadechnout. Dále minimalizujte čas ve vysoce znečištěných oblastech. Znečištění ovzduší může negativně ovlivnit zdraví plic vás i vaší rodiny. Zkontrolujte denní předpovědi znečištění ovzduší ve vaší oblasti a zůstaňte uvnitř, když je ve vaším městě nezdravý vzduch. Naopak častěji choďte do lesa.

Fotografie: Freepik

Cvičte. Aerobní cvičení může zlepšit kapacitu plic, což znamená množství kyslíku, které přijmete každým dechem. Zkuste do svých rutin zahrnout některá cvičení s odporem, například jít do kopce během své každodenní chůze. Poslední radou je docházet na pravidelné kontroly k lékaři. Jedině tak budete mít správný přehled o svém zdravotním stavu a v případě jakéhokkoliv problému můžete vy i lékař včas zakročit.

Zdroj: Healthmatters

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]