Tato hmyzí kousnutí vyžadují okamžitou návštěvu lékaře. Příznaky slouží jako poslední varování

Fotografie: Depositphotos

Hmyzí kousnutí mohou způsobit nejen nepříjemné svědění, ale také vážné zdravotní komplikace. Snažte se jim vyhnout a případně jim věnujte dostatek pozornosti.

Hmyzí kousnutí mohou být mnohem více než jen nepříjemným svěděním. Některé druhy hmyzu mohou přenášet nebezpečné nemoci, způsobovat alergické reakce nebo dokonce vést k vážným zdravotním komplikacím. Je důležité rozpoznat příznaky nebezpečných kousnutí a vědět, jak se před nimi chránit, informoval doktor Darragh O’Carrol.

Varování před nebezpečnými štípnutími

Je důležité být obezřetní při setkání s hmyzem, jako jsou včely, které po štípnutí zanechávají jedovatý vak s žihadlem. Při odstraňování žihadla je nutné být opatrný, aby nedošlo k uvolnění jedu, což může způsobit otok a zarudnutí. Lidé s alergiemi nebo oslabeným imunitním systémem jsou vystaveni riziku anafylaktického šoku, dokonce i smrti, pokud nedostanou včasnou pomoc. Toto nebezpečí hrozí také u sršní a čmeláků, varuje lékařka Alana Biggers.

1. Klíšťata

Klíšťata mají háček, který jim umožňuje přichytit se na kůži oběti a živit se její krví. Když vás kousne klíště, neucítíte to okamžitě! Musíte počkat několik hodin, než ucítíte svědění a otok kůže. Kousnutí klíštětem se vyznačuje zarudnutím, které se postupně rozšiřuje kolem do černé nebo červené skvrny. Pokud vás klíště kouslo, co nejrychleji ho odstraňte pinzetou a postižené místo vydezinfikujte, než se poradíte s lékárníkem nebo lékařem.

Po vších už nezbyde ani stopa. Lze se jich snadno zbavit i za pomoci kovového hřebenu a olejů

2. Komáři

Komáří štípnutí je pravděpodobně nejčastější ze všech. Vyznačuje se otokem a podrážděním kůže a vyvolává neodolatelné nutkání ke škrábání. Když to však začnete praktikovat, situaci jen zhoršíte. Chcete-li pokožku zklidnit, zřeďte velkou lžíci sody bikarbony ve filtrované vodě a tekutinu naneste na pokožku pomocí vatového tamponu. Opakujte třikrát denně.
Komár na kůži
Fotografie: Freepik

3. Vosy, včely a sršni

Vosí bodnutí způsobuje mnohem silnější podráždění než bodnutí komárem a v místě, kde jste byli bodnuti, můžete snadno vidět jakousi malou dírku. U alergiků mohou tato bodnutí vyvolat velmi závažné příznaky, jako je malátnost nebo astmatický záchvat. I když se zdají být včely naprosto neškodné a roztomilé, mohou vám včely způsobit bolestivé žihadlo, které zůstane zakotvené v kůži, vysvětluje Healthline. Abyste se vyhnuli komplikacím, seberte odvahu a žihadlo odstraňte. Nezapomeňte postižené místo vydezinfikovat.

Na rozdíl od včel sršni nezanechávají žihadla v kůži. Jejich žihadlo je však mnohem bolestivější a hlubší než u jiného hmyzu. Pokud zaznamenáte jakékoli další příznaky, jako je horečka, změna barvy kůže nebo závratě, co nejdříve vyhledejte lékaře. Jak léčit bodnutí hmyzem, si přečtěte v našem článku na webu ZdravéStravování, ve kterém jsme se tomuto tématu věnovali.
vosa sršeň
Fotografie: Freepik

5. Blechy a vši

Pokud vás kousne blecha, všimnete si na kůži několika malých červených skvrn. Je to proto, že na rozdíl od jiného hmyzu se blechy nespokojí s jediným kousnutím. Vši mohou kontaminovat vlasy a chlupaté části lidského těla. Způsobují intenzivní svědění a mohou také bodat do kůže, přičemž zanechávají červené léze často obklopené namodralým pruhem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]