Příznaky krevních sraženin v těle. Rozpoznat tento problém znamená ochránit zdraví před vážným nebezpečím

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženina je nebezpečný problém, který může postihnout každého. Toto je 6 nejčastějších příznaků, na něž byste si měli dávat pozor.

Pokud ve vašem těle vznikne krevní sraženina, můžete se potýkat s opravdu závažnými problémy, a to včetně srdečního infarktu, mozkové mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Je proto důležité, abyste znali veškeré příznaky a v případě jejich rozpoznání zakročili včas. Právě tak totiž můžete zachránit své zdraví a zabránit rozvoji těchto závažných problémů, které mohou ohrozit váš život. Níže jsme proto pro vás sepsali seznam těch nejčastějších z nich. Více prozradila lékařka Emelia Arquilla.

Otok končetin

Otok končetin patří mezi nejčastější příznaky krevní sraženiny v jedné noze. Jedná se o důsledek hluboké žilní trombózy, která brání průtoku krve v oběhovém systému. V důsledku toho se v postiženém místě může začít hromadit voda a další tekutiny, jež zde vlivem nesprávné funkce krevního systému zůstaly. V tomto případě byste však neměli odkládat léčbu, neboť tento problém může zabránit také přístupu kyslíku k životně důležitým orgánům.

Bolest a zvýšená citlivost v jedné noze

Jedná se o častý příznak hluboké žilní trombózy, který je často popisován jako nepříjemná bolest. Tu ve většině případů také doprovází zvýšená citlivost připomínající křeč. Pokud tedy při chůzi pociťujete nepříjemné potíže, rozhodně navštivte svého praktického lékaře a poraďte se s ním o diagnóze a případném léčebném postupu.

nohy a tromboza
Fotografie: Freepik

Červené skvrny na kůži

Pokud podél žil vidíte červené skvrny, rozhodně byste měli zpozornět – nejedná se totiž o normální modřinu. Obvykle jde totiž o důsledek krevní sraženiny v oběhu, která brání průtoku nové krve. Ta se může dostat pod povrch kůže, což je poté následně vidět z vnějšího pohledu. Pokud na sobě tento příznak zpozorujete, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Bolest na hrudi a při dýchání

Jestliže se u vás oba tyto příznaky vyskytnou současně, může se jednat o krevní sraženinu v plicích. Tento problém byste měli řešit ihned, neboť se může jednat o začínající plicní embolii, tedy onemocnění, kdy se krevní sraženina odtrhne a doputuje až do plic, kde ucpe životně důležité tepny. To může mít velmi závažné dopady na vaše zdraví, a proto je důležité jednat ihned.

Dušnost

Ať už máte dušnost, nebo vás trápí chvění na hrudi, intenzivní bušení srdce či závratě, existuje možnost, že se jedná o důsledek krevní sraženiny v plicích, tedy opět závažného onemocnění plicní embolie. Pokud na sobě pocítíte některý z těchto příznaků, rozhodně co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc, neboť může jít o váš život.

Nevysvětlitelný kašel

Pokud máte často a bez jakýchkoliv důvodů kašel, věnujte pozornost svému srdečnímu tepu, hrudníku a dýchání. V případě, že některý z těchto příznaků pociťujete současně, měli byste raději navštívit svého praktického lékaře. Může se totiž opět jednat o důsledek krevní sraženiny, která doputovala do plic a nyní brání průtoku krve s kyslíkem. Stejně tak byste měli postupovat v případě všech výše uvedených příznaků – i kdybyste pociťovali pouze jeden z nich, raději se poraďte s odborníkem o možnostech léčby.

Zdroj: Healthline