Časné příznaky srdečního infarktu, které přichází až měsíc před jeho vznikem

Fotografie: Depositphotos

Srdeční infarkt je závažné onemocnění, které může ohrozit váš život. Tyto příznaky vám jej pomohou rozpoznat měsíc předtím, než k němu dojde.

 Se srdečním infarkt se potýká v současné době čím dál více lidí. Na vině je především hektický životní styl a konzumace nezdravých potravin, což jsou faktory, kterým se lze dnes bohužel jen těžko vyhnout. Nejlepší prevencí tohoto problému je proto nastolení kvalitní životosprávy a samozřejmě také jídelníčku. I přesto byste však měli být neustále v pozoru, s čímž vám pomohou tyto nejčastější příznaky, které přichází měsíc před vznikem tohoto závažného onemocnění. Pokud je pociťujete, co nejdříve navštivte svého praktického lékaře, říká doktorka Payal Kohli.

Neustálá únava

Neustálá únava či dokonce ospalost patří mezi časté příznaky srdečních problémů. Jde především o to, že pokud se vaše tepny zúží, krevní oběh není schopen přinášet dostatečné množství krve do srdce. V důsledku toho pak tento sval musí pracovat intenzivněji než obvykle, což vede k pocitu nekončící únavy.

Přílišná dušnost

Pokud srdeční sval dostává málo krve, plíce nejsou schopny přijímat dostatečné množství kyslíku. Oba tyto orgány jsou na sobě závislé, tudíž pokud jeden selhává, selhává posléze i druhý. A právě proto byste neměli ignorovat přílišnou dušnost, protože ta bývá nejčastějším příznakem problémů se srdcem.

Fotografie: Unsplash

Slabost těla

Slabost těla bývá často důsledek zúžení tepen, což je problém, který znemožňuje správnou funkci krevního oběhu. V takovém případě se pacient potýká nejen s dušností nebo únavou, ale také chabnutím svalů, což vede ke kompletní slabosti těla. Tento příznak byste neměli nikdy ignorovat, a to obzvláště pokud jej doplňují další typické příznaky infarktu.

Závratě a studený pot

Špatný krevní oběh také omezuje průtok krve do mozku, což je zvláště nebezpečné, neboť v takovém případě může nastat nejen srdeční infarkt, ale také mozková mrtvice. Běžnými důsledky tohoto problému bývají kromě výše uvedených také pocity závratí, nemotornost nebo studený pot.

Mírná bolest nebo tlak na hrudi

Pokud se domníváte, že máte příznaky možného infarktu, je pravděpodobné, že jste zaznamenali nepříjemné pocity na hrudi. Pacienti, kteří si tímto závažným onemocněním prošli, je popisují jako mírnou bolest nebo nevysvětlitelný tlak. Oba příznaky stupňují svou intenzitu do doby, než dojde k samotnému infarktu. V každém případě byste však tento problém měli co nejdříve konzultovat s odborníkem.

Příznaky chřipky nebo nachlazení

Pokud pociťujete typické příznaky chřipky, které se objevily náhle a z nevysvětlitelných důvodů, mohlo by to být proto, že vás zanedlouho čeká možný infarkt. Podle výpovědí některých pacientů, kteří si tímto závažným onemocněním prošli, bylo totiž zjištěno, že se před záchvatem cítili, jakoby byli nachlazení.

Jak předejít nebezpečí

Pokud se u vás nebo u někoho z vašich známých objeví výše uvedené příznaky, které se mohou objevit již měsíc před vznikem infarktu, rozhodně byste neměli na nic čekat a konat ihned. Dalšími důležitými faktory, které byste měli brát na vědomí, jsou také vaše návyky každodenního života. Nejlepší prevencí tohoto závažného onemocnění je totiž především pravidelný sport, zdravá strava a dostatek spánku.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]