Jak si doma vyrobit chutný karamel

Karamel je hned po čokoládě oblíbený, ať jen tak na mlsání anebo přísada do krémů a domácích likérů. Díky němu jsou zákusky či dezerty hned o několik tříd výš. Má skvělou chuť i konzistenci.

Karamel je neodmyslitelnou složkou mnoha cukrářských výrobků a zhotovuje se pomalým zahříváním cukru, který obsahuje vodu, jež díky zahřívání zkapalní a změní nejen svou barvu, ale i chuť. Než ho doma začnete připravovat, nachystejte si kuchyňské chňapky a vezměte si raději nátělník s dlouhým rukávem, karamel totiž během přípravy rád prská a je velmi horký.

Rozpuštěný cukr je během karamelizování nesmírně horký a ulpívá na pokožce. Buďte proto velmi opatrní a vyžeňte i děti z kuchyně. Při zbrklé manipulaci hrozí ošklivé popáleniny. Na přípravu karamelu je vhodnější hlubší pánev se silným dnem.

Jak na to?

  1. Nejprve si na pánev nasypte v rovnoměrné vrstvě cukr a zahřívejte jej pomalu na střední teplotu. Jakmile začne cukr na okrajích karamelizovat, míchejte, aby se karamel (cukr) nepřipálil. Máte-li ve hmotě hrudky, stáhněte plamen a míchejte. Veškeré kousky se musí rozpustit. Nespěchejte a dejte tomu čas, nicméně přílišné a urputné míchání také není nejvhodnější.
  2. Jakmile má hmota ideální konzistenci, zastavte tepelný proces a odstavte pánev z plamene. Celý proces, než se cukr změní v karamel, trvá jen několik minut. Z plamene se stahuje v okamžiku, jakmile se z něj začne kouřit. Barvu by měl mít červeno-hnědou. Lépe je hmotu z plamene odstavit dřív, než se začne připalovat.
  3. Do karamelu můžete přidat trochu másla. Nejenže to karamel zjemní, ale nabude konzistence omáčky a lépe se s ním bude pracovat. Máslo v karamelu nechte za pomalého míchání roztopit. Vhodnou teplotu poznáte tak, že si do karamelu namočený prst nespálíte. Takto připravený jej můžete hned použít, případně skladovat v lednici na později.

Obrázek: pixabay.com