Zdánlivě banální důvody, kvůli kterým lidé nevědomky ztrácí zrak

Fotografie: Depositphotos

Jedním z důležitých smyslů, které člověk potřebuje k životu, je zrak. Bohužel s věkem se vidění horší, což je často způsobeno i chybnými návyky.

Nevidomí lidé to mají na světě těžké, protože jim chybí možnost orientace pomocí očí. Bez zraku je člověk ve svém životě značně omezen. Je proto třeba se o zrak dobře starat. Jenže kolikrát je tomu právě naopak. Některými zažitými zlozvyky si oči kazíme. A děláme je téměř všichni. Přitom by bylo tak jednoduché s nimi skoncovat a své oči chránit, říká lékařka Ann Marie Griff.

Nejčastější oční vady

Mezi nejběžnější problémy se zrakem patří refrakční vady lidského oka, kdy je zhoršená viditelnost na určitou vzdálenost. Člověk může být krátkozraký, dalekozraký nebo trpět astigmatismem či presbyopií. Ke vzniku některých vad přispívá stárnutí, na jiných se podepisuje nezdravý způsob života včetně trvalého stresu.

Málo tekutin a zapomenuté brýle

Nedostatek vody v těle má kupodivu na svědomí nejen dehydrataci organismu, ale také způsobuje to, že oči jsou suché. Může za to nižší produkce slz, které se tvoří v slzných žlázách očí. Mají ochrannou funkci, protože z oka vyplavují nečistoty a chrání je před vniknutím mikrobů. Svým složením se slzy blíží ke slané vodě s obsahem bílkovin. Je-li oko suché, bez slz, bývá obvykle začervenalé. Pak je třeba si pomoci očními kapkami.

Ultrafialové záření zraku neprospívá. V létě je zcela běžné, že lidé nosí na očích sluneční brýle a svůj zrak si chrání. Ale přijde zima a oni na ochranu očí zapomínají. Slunce přitom i v zimě vysílá na Zem ultrafialové paprsky. Zejména při pobytu na horách, tedy ve vyšších nadmořských výškách, jsou sluneční brýle zapotřebí, jinak se zrak kazí.

Fotografie: Pixabay

Nedostatek spánku

K horšímu zraku vede i málo spánku. Je-li člověk nevyspalý, je unavený. To se projeví i na zhoršeném vidění, které může být rozmazané. Není divu, když si oči nestačily přes noc vůbec odpočinout a už jsou od rána zatěžovány pohledem do monitoru počítače. Očím neprospívá ani to, že při čtení člověk drží knihu příliš blízko u očí, nebo čte v přítmí.

Zdroj: Healthline