Oči jako ostříž: 6 jednoduchých metod, jak přirozeně zlepšit svůj zrak a vidět jako zamlada

Fotografie: Reinhard Müller / Creative Commons / Attribution 4.0

Tyto způsoby pomohou přirozeně zlepšit zdraví vašich očí a posílí váš zrak. Stačí provést jednoduché změny ve své rutině a uvidíte mnohem lépe.

Je velmi důležité, abyste chránili svůj zrak před potenciálním poškozením, které v dnešní době hrozí téměř z každé strany. Zhoršit zrak může například koukání do počítače nebo vystavování se výparům a toxinům ve vzduchu, tvrdí lékařka Ann Marie Griff. Oči jsou totiž nejdůležitější smyslový orgán, díky němuž můžete mít přehled o všem, co se děje okolo. Abyste ho proto ochránili, níže jsme pro vás připravili seznam jednoduchých způsobů, jak přirozeně posílit svůj zrak.

Dostatek klíčových vitamínů a minerálů

Abyste přirozeně zlepšili svůj zrak, měli byste si zajistit dostatek klíčových vitamínů a minerálů – a to zejména vitamínu A, vitamínu C, vitamínu E a také zinku. Ty totiž obsahují účinné antioxidanty, které pomáhají předcházet makulární degeneraci (onemocnění, při němž dochází ke zhoršení části oka, která kontroluje centrální vidění). Všechny tyto důležité živiny můžete získat z potravin, jako je zejména mrkev, červená paprika, brokolice, špenát, jahody, sladké brambory a citrusy.

Zůstaňte v kondici

Cvičení a udržování váhy jsou velmi důležité faktory, které pomáhají udržovat vaše tělo zdravé a v dobré kondici. Není proto žádným překvapením, že stejně tak vám pomohou právě se zlepšením zraku. Je také důležité zmínit, že lidé trpící nadváhou nebo obezitou mohou být náchylnější ke vzniku cukrovky, která může způsobit poškození drobných cév v očích.

ženské břicho
Fotografie: Freepik

Nezapomínejte na karotenoidy

Klíčem ke zlepšení zraku je kromě vitamínů a minerálů také několik dalších živin: lutein a zeaxantin, tedy důležité karotenoidy, které se nachází v sítnici, zlepšují hustotu pigmentu a pohlcují ultrafialové a modré světlo. Abyste si zajistili jejich dostatečný příjem, začněte konzumovat více zelené listové zeleniny, brokolice, cuket a vajec (popřípadě je pak také můžete užívat ve formě doplňků).

Chraňte se před vysokým krevním tlakem

Cukrovka 2. typu není jediné onemocnění, které může ovlivnit váš zrak. Mnohem větší riziko poškození vašich očí vám může hrozit také při vysokém krevním tlaku a roztroušené skleróze. Jedná se o stavy, jež jsou spojeny s chronickým zánětem a které mohou poškodit vaše zdraví od hlavy až k patě. Ačkoliv se jedná o stavy, jimž bohužel nelze nijak zabránit, můžete užívat vhodné léky a vyzkoušet pozměnit své životní návyky, které vám pomohou zmírnit příznaky.

Používejte ochranné brýle

Ať už hrajete fotbal, pracujete v garáži nebo děláte vědecký experiment ve škole, je nezbytné, abyste si vždy chránili oči vhodnými brýlemi. Existuje totiž riziko, že by se vám do nich mohly v opačném případě dostat chemikálie, dřevěné hobliny, kovové střepy nebo například nechtěný loket při utkání. Stejně tak byste neměli zapomínat na sluneční brýle, které chrání váš zrak před dopady ultrafialového záření ze slunečních paprsků.

Dodržujte pravidlo 20-20-20

Vaše oči během dne tvrdě pracují, a proto si potřebují čas od času odpočinout (tato zátěž může být obzvláště intenzivní, pokud pracujete dlouhé hodiny na počítači). Abyste tedy tomuto smyslovému orgánu dopřály zaslouženou úlevu, dodržujte pravidlo 20-20-20 – to znamená, že byste se měli každých 20 minut přestat dívat do počítače a podívat se na 20 sekund na něco, co je vzdálené 20 metrů.

Zdroj: Healthline