Covidový jazyk: Skutečnost, která může upozornit na nákazu koronavirovou infekcí

Fotografie: Freepik

Nejen teplota, kašel, dušnost, vysoká teplota a fleky na chodidlech mohou být ukazatelem koronavirové infekce. Nové studie naznačují, že existují i jiné příznaky, jako je například zánět, hrbolky, povlak, ale i vředy na jazyku.

Taková skutečnost získala název covidový jazyk. Vyskytuje se u více než 25% pacientů infikovaných koronavirem. Dále bylo British Journal of Dermatology zjištěno, že přibližně 40% lidí mělo projevy podobné popáleninám, kopřivku, olupování kůže a zarudnutí na dlaních a chodidlech.

Studie z Madridu

Studie provedená v Hospital Universitario La Paz v Madridu prozkoumala více než 600 pacientů, kteří se infikovali covid a měli mírný až středně těžký průběh. Tito pacienti byli léčení v polní nemocnici na výstavišti IFEMA.

Průměrný věk hospitalizovaných a dotázaných pacientů byl 55 let. Aby bylo zjištěno co nejvíce informací, odborníci uvedli, že by měli lékaři vyšetřit nohy, ruce, ale i ústní dutinu všem pacientům. Jak to vše dopadlo?

Zjištěná fakta

Po sečtení a lokalizování příznaků, epidemiolog King’s College uvedl, že zaznamenal vyšší procento lidí, kteří mají příznaky takzvaného covid jazyku, a aby veřejnost brala vážně tyto příznaky určující koronavirovou infekci. Také prohlásil, že mnoho lidí se může nakazit koronavirem a neprojeví se u něj jiné příznaky než covid jazyk. Proto apeloval na veřejnost, aby s těmito příznaky zůstali doma a nikam nechodili.

Dále bylo zjištěno, že: na povrchu jazyka se objevují zánětlivé hrbolky, 6% lidí vykazovalo glositidu způsobující olupování a fleky na jazyku, 7% lidí mělo v ústech aftózní stomatitidu způsobenou vřídky. Další 4% procenta měli silný bílý povlak na jazyku.

Fotografie: Freepik

Další příznaky na těle

Někteří lidé také hlásí podivné nálezy na nohou a rukou. Takzvané difúzní deskvamace, při kterých je možné zahlédnout odlupování vrchní vrstvy kůže na končetinách. Dále bylo zaznamenáno, a to až u 15 % lidí, svědící červenohnědé skvrny. U sedmi procent lidí pocit pálení na nohou a chodidlech.

Dalších sedm procent lidí trpělo kopřivkou, která taktéž svědila a žádné masti nezabíraly. Bylo upozorněno, že každý takový příznak by měl být konzultován s ošetřujícím lékařem nebo jiným lékařem, který provede patřičné testy a zamezí tak dalšímu šíření nákazy. Věnujte pozornost i otoku rukou a nohou

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]