Změna životního stylu může výrazně snížit riziko vzniku nachlazení a respiračních onemocnění

Fotografie: Freepik

Období nachlazení a chřipek už je skoro tady. A právě v této době se snažíte chránit sebe i své blízké před kašlem, rýmou i vážnějšími příznaky, které souvisí s virovým onemocněním. Pomoci vám k tomu mohou dostupné a velmi účinné nástroje. K posílení imunitního systému se můžete dostat hned dvěma způsoby, a to změnou životního stylu a změnou drobných návyků. Ideální je samozřejmě udělat obojí.

Tipy pro lepší imunitu:

  • co nejčastěji si pořádně myjte ruce po dobu 2 minut mýdlem a teplou vodou,
  • nedotýkejte se svého obličeje rukama,
  • vyhýbejte se kontaktu s nemocnými lidmi,
  • nechte se očkovat proti chřipce (informujte se u svého lékaře).

Změna přístupu k životu

Životní styl ale také úzce souvisí s tím, zda a jak moc jste nemocní. A životním stylem nemyslíme zdaleka jen to, jak se stravujete. I tento faktor je sice velmi důležitý, ale soustředit byste se měli i na několik dalších, které s tím velmi úzce souvisí. Podívejme se, co můžete udělat pro své zdraví tím, že o sebe budete trochu víc pečovat. Zajistit byste si měli:

  • méně stresu (vyzkoušet můžete meditaci nebo relaxační jógu),
  • více spánku (minimálně 7 hodin denně),
  • více vitamínů a minerálů získávaných při konzumaci ovoce a zeleniny,
  • více cvičení (pravidelné cvičení napomáhá ke zdravé únavě, hlubšímu spánku a vyššímu přísunu energie).

6 složek, které jsou pro imunitu nejdůležitější

Lidský organismus potřebuje ke správnému fungování nespočet vitamínů, minerálů a stopových složek. Pro imunitu je klíčový vitamín C a D (D2, D3), zinek, probiotika, prebiotika a zelený čaj.

Vitamín C se nachází zejména v citrusech, ale můžete ho koupit i jako doplněk stravy. Vitamín D je především ve slunci, takže se nevyhýbejte pobytu na čerstvém vzduchu a denně choďte na zdravotní procházky. Zinek má antivirové účinky a může snížit trvání a závažnost běžného nachlazení.

Fotografie: Pixabay

Velké množství imunitních buněk se nachází ve střevech. Probiotika a prebiotika se užívají zejména souběžně s antibiotiky, ale také při gastrointestinálních potížích, které oslabují imunitní systém a rozvíjí zánět v těle.

Fotografie: Freepik

Funkci střev můžete obnovit a udržovat vyvážením všech bakterií ve střevě. Prebiotika můžete najít v mnoha surovinách, např. banánech, chia semínkách, cibuli, rajčatech, mrkvi, chřestu, česneku, lněných semínkách nebo v topinamburu.

Proč zelený čaj?

Poslední položka vás možná překvapila. Chcete-li posílit svou imunitu, zelený čaj byste skutečně pít měli. Polyfenoly v zeleném čaji mohou snížit aktivitu virů a bakterií. Aminokyselina L-theanin zvyšuje imunitu lidského organismu.

Fotografie: Pixabay

Tento čaj také podporuje produkci leukocytů a syntetizuje interferon gama, tzv. imunitní signální protein. Pokud patříte mezi fanoušky čaje, tak pro vás jistě nebude složité začlenit zelený čaj do svého dne.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]