Léčivé účinky bylin a koření – máte je doma ve spíži?

Léčivé účinky bylin a koření jsou známy po celém světě napříč kontinenty, náboženstvími a etnickými skupinami. Mnohé z nich byly oslavovány pro své silné kvality (zdravotní benefity) ještě předtím, než se začaly používat v kuchyni při vaření, aby pokrmům dodaly chuť. Přinášíme vám 10 nejoblíbenějších bylin a koření, které mimo jiné podporují i pohodu.

1. Skořice

Skořice si pamatujeme už od dětství, kdy nám ji maminky přidávaly do pohádky mládí (do krupičky). Je označována za silný antioxidant, který bojuje se záněty. Snižuje také hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zlepšuje citlivost na inzulín. Doporučuje se konzumovat maximálně 2 čajové lžičky za den.

2. Máta peperná

Máta je rovněž velmi známou bylinkou, která má svěží chuť i vůni. Je rovněž symbolem přátelství a lásky. Používá se k výplachům dutiny ústní, podporuje trávení, posiluje celou nervovou soustavu, pomáhá při žaludečních potížích, kolikách, impotenci, frigiditě.

3. Pískavice řecké seno (Fenugreek)

Krásná, voňavá bylinka, která se běžně používá v Ájurvédě. Bylo také prokázáno, že zlepšuje funkci inzulínu, což významně snižuje hladinu cukru v krvi, to je zvlášť užitečné pro diabetiky.

4. Rozmarýn

Jedna z nejběžnějších bylin obsahující účinnou látku, která je známá tím, že potlačuje alergické reakce. Výzkumníci dokonce potvrdili, že čichání rozmarýnu může pomoci zvýšit paměť až o 70 %.

5. Badyáník pravý

Badyán je velmi známe koření, leč málo využívané, což je škoda. Hodí se jak do perníků a jiných moučníků, tak do nápojů, ale i marinád, polévek či jako koření na maso. Použít jej lze při bolestivé menstruaci, zažívacích potížích, zvýšení libida, posílení organismu, na bolest v krku a kašel i pro lepší spánek.

6. Pampeliška

Mnoho zahrádkářů ji má za otravný plevel, přitom se již mnoho let používá v tradiční medicíně. Má vynikající detoxikační schopnosti a pomáhá odstraňovat zažívací potíže. Pampeliška se dá využít celá. S kořene lze připravit vynikající kávu.

7. Fenykl

Fenykl je osvěžující bylinka, která nejen ochutí jídlo, ale pomůže s problémy, jako je nadýmání a plynatost. Mimo to může být tato bylinka použitá i k léčbě pálení žáhy, k stimulaci tvorby mateřského mléka, na zahlenění a kašel.

8. Šalvěj lékařská

Je velmi známá pro své léčebné vlastnosti. Ať už vás bolí v krku, máte špatný spánek či střevní problémy, sáhněte po šalvěji. Použít se dá při přípravě pokrmů v kuchyni, ale i jako prostředek k léčení.

9. Levandule

Tradiční bylinka o které je známo, že poskytuje uklidňující vlastnosti, při potížích se spánkem. Často se používá také v aromaterapii jako účinný prostředek při relaxaci, proti bolestem hlavy a dokonce při plynatosti a nadýmání. V olejové formě pomůže uklidnit svědivou a oteklou pokožku.

10. Muškátový oříšek

Účinky muškátového oříšku znali již staří Číňané a Arabové. Dokáže léčit řadu neduhů. Muškátový oříšek má silné antibakteriální vlastnosti, pomáhá při křečích, revmatismu, pozitivně ovlivňuje nervový systém, působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu a nejen to, ale i k sexu. Muškátový oříšek patří mezi nejpoužívanější přírodní afrodisiaka.

Obrázky:pixabay.com