Rakovina útočí velmi nenápadně. Ženy by měly při určitých příznacích zpozornět

Fotografie: Freepik

Rakovina je velmi obávanou nemocí, která dnes postihuje stále více a více lidí. Bojíme se jí všichni, ale často netušíme, jak její rané příznaky včas rozpoznat a jak zvýšit svou šanci na vyléčení.

Časné příznaky rakoviny jsou často maskované jako příznaky jiných nemocí a bývají ze strany pacientů a někdy i lékařů přehlíženy. Úspěch léčby a šance na remisi přitom závisí především na tom, jak rychle se nám podaří nemoc odhalit a zakročit vhodnou medikací.

Věnujte tedy pozornost těmto časným příznakům rakoviny, které ženy nejčastěji opomíjejí. Pokud si všimnete, že těmito příznaky trpíte vy, nebo někdo z vašeho okolí, neváhejte kontaktovat lékaře a situaci řešte.

Krvácení po menopauze

Několik tmavých skvrn na prádle, které se objevily jednou, lze v podstatě ignorovat. Jestliže žena prošla menopauzou teprve nedávno, je to poměrně normální stav. Pokud je však krvácení delší a opakuje se pravidelněji, je na místě zpozornět. Postmenopauzální krvácení je jedním z prvních příznaků rakoviny dělohy nebo vaječníků a nemělo by být ignorováno.

Ženy ve vyšším věku tímto onemocněním trpí poměrně často, a proto je dobré chodit nejen na pravidelnou prevenci, ale také pečlivě sledovat své tělo a jeho projevy.

Fotografie: Freepik

Rány v dutině ústní

Nehojící se vřídky, bílé nebo červené skvrny na dásních a jazyku, bolestivé dásně, otoky nebo necitlivost čelisti mohou být důvody, proč co nejrychleji zajít k lékaři. Rané příznaky rakoviny hrtanu a ústní dutiny se projevují přesně tímto způsobem. Nedomnívejte se tedy automaticky, že jde jen o nějaký dentální problém, který počká. Může jít i o váš život. Je důležité stanovit diagnózu a zahájit léčbu co nejdříve.

Nadýmání

V určité dny cyklu se téměř každá žena setká s nepříjemným nadýmáním. Je to způsobeno normálními změnami, kterými žena každý měsíc prochází.  Pokud ale tato nepříjemnost nezmizí po skončení menstruace, nebo bývá zároveň doprovázena pravidelnou zácpou, může to být projev rakoviny vaječníků. Sledujte pečlivě také ztrátu chuti k jídlu nebo rychlý úbytek na váze, který jste nezamýšlela.

Fotografie: Freepik

Nepravidelná menstruace

Nepravidelnosti cyklu, příliš slabé nebo silné krvácení, bolesti v oblasti pánevního dna – tyto nepříjemné příznaky mohou varovat před rakovinou dělohy, vaječníků nebo jiných orgánů reprodukčního systému.

Svůj menstruační cyklus by žena měla znát velmi podrobně a sledovat jakékoliv jeho změny. A především by se neměla bát své potíže okamžitě řešit s lékařem a nečekat, že nějak zmizí samy.

Trvalý kašel

Kašel, který nezmizí do tří týdnů, a navíc není doprovázen obvyklými příznaky akutních respiračních virových infekcí je bezpochyby důvodem proč zajít k lékaři. Může jít samozřejmě jen o neléčenou respirační infekci, ale také se může jednat o první příznaky rakoviny plic nebo rozvoje leukémie.

Fotografie: Freepik

Bolest břicha a nevolnost

Častou nevolnost nebo bolesti břicha rozhodně nelze považovat za normální. Jistě vám čas od času nemusí být úplně dobře, zvláště po těžkém jídle, ale není normální zažívat toto na denní bázi. Může to také být příznak leukémie nebo rakoviny jícnu, jater, slinivky břišní nebo kolorektálního karcinomu.

Častá nachlazení

Jestliže vás trápí opakující se nachlazení, nedokážete si udržet silnou imunitu a skolí vás kdejaký virus, je to rozhodně špatné znamení. Oslabená imunita může mít mnoho příčin, ale pokud nevíte, jak se to mohlo stát, je určitě dobré celou situaci konzultovat s vaším lékařem. Časté nemoci jsou jedním z prvních příznaků leukémie.

Obtížné polykání

Mít hroudu v krku když jste nervózní, je běžné. Pokud se vám ale těžko polyká i za normálních okolností, může jí o příznak některé z rakovin. Například hrdla, žaludku, jícnu nebo dokonce plic. Pocit „boule v krku“ může být navíc způsoben některými poruchami funkce štítné žlázy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]