Časné příznaky revmatoidní artritidy, které většina lidí chybně ignoruje

Fotografie: Freepik

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, k němuž dojde ve chvíli, kdy tělo napadá své klouby a postupně je ničí, popisuje lékařka Brenda B. Spriggs z odborného portálu healthline.

Vlivem tohoto onemocnění jsou klouby dlouhodobě deformované. Artritida ovlivňuje zdraví člověka na více úrovních. Může totiž postihnout nejen klouby, ale také další orgány. Může jít například o dýchací systém, oči, kůži, nebo dokonce srdce. Není tedy radno ignorovat příznaky, které značí, že máte s touto nemocí co do činění.

Fotografie: Flickr

Jaké jsou obvyklé příznaky

Revmatoidní artritida způsobuje zánět synoviální membrány. Zánět má klasické příznaky, jako má zánět způsobený například zraněním nebo jinými stavy. Jde o zarudnutí, horkost, bolest a také otoky. Zčervenání způsobuje zvýšený průtok krve a horkost se dostaví ze stejného důvodu. Zánět je způsobený produkcí tekutin a buněk ze synoviální membrány. Bolest je pak způsobená dvěma hlavními důvody.

Fotografie: Freepik

Bolest způsobuje podráždění nervových zakončení, a to v důsledku chemikálií, které zánět produkuje. Dalším zdrojem bolesti je napětí kloubní kapsy v důsledku otoku daného kloubu. Když zánět odezní, zůstane po něm diletace kloubního folikulu. To má za následek, že se kloub již nevrátí do své přirozené polohy. Klouby jsou tedy po zánětu nestabilní a mohou se deformovat.

Pokud pozorujete tyto příznaky, zpozorněte

V případě, že máte bolestivé a oteklé klouby paží a nohou nebo kolena, lokty a další klouby, zpozorněte. Stejně tak buďte na pozoru, pokud cítíte ztuhlost, depresi, podrážděnost, únavu nebo máte anémii. Objevit se mohou také příznaky známé pro chřipku, jako je nevolnost, pocení a návaly horka. Méně často se objeví ztráta hmotnosti, revmatické uzliny nebo zánět očí. Zánět se může objevit také v plicích, srdci nebo na kůži.

Fotografie: Freepik

Každý pacient může mít jiné příznaky. V počátku onemocnění je postup velice pomalý. Některé klouby, nejčastěji prsty, bolí nebo bobtnají. Mnoho pacientů si pak stěžuje na ranní ztuhlost. Lidé s bolestmi a otoky kloubů či ranní ztuhlostí, která trvá déle než půl hodiny, by měli navštívit revmatologa. Výzkum ukazuje, že čím dříve léčba začne, tím je účinnější. Z toho důvodu je včasná diagnóza opravdu velice důležitá.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]