Snadný výpočet ideální váhy v poměru k výšce: Hodnota BMI poukáže i na obezitu a podváhu

Fotografie: Depositphotos

Vaše váha by měla odpovídat několika důležitým faktorům. Pokud hodnoty nesedí, možná byste měli zhubnout, nebo naopak přibrat.

Zdravá váha může záviset na mnoha faktorech, a to včetně vašeho věku, pohlaví, svalové hmoty, kostní hmoty a celkového životního stylu. Neexistuje proto žádný vzorec, který by dokázal přesně určit, kolik byste měli vůči svému věku a výšce vážit. Velmi blízko se tomu ale dle lékařky Peggy Pletcher dostal BMI graf, tedy měření indexu tělesné hmotnosti, jež se od těchto tvou základních hodnot odráží. Vypočítat si ho můžete snadno i vy.

Zdravá váha a BMI graf

Ačkoli neexistuje žádný vzorec, kterým byste dokázali zjistit svou ideální váhu, můžete vyzkoušet graf BMI, podle něhož lze zjistit, do jaké skupiny lidí patříte. Díky snadnému výpočtu totiž získáte určitou hodnotu, pomocí které podle doktorky Pletcher následně jistíte, zda jste obézní, máte podváhu, nadváhu, extrémní obezitu nebo je vše naprosto v pořádku. Rovněž vám poskytne informace o tom, zda jste vystaveni vyššímu riziku vzniku srdečních onemocnění, upozorňují američtí odborníci.

Index tělesné hmotnosti vypočítáte pomocí vzorce, který zahrnuje hmotnost (v kilogramech) a výšku (v metrech), tedy – BMI = hmotnost (kg) / (výška (m) * výška (m)). Například, pokud máte hmotnost 70 kg a výšku 1,75 m, váš BMI by byl: BMI = 70 / (1.75 * 1.75); BMI = 70 / 3.0625; BMI ≈ 22.85. Podle standardů Světové zdravotnické organizace (WHO) se BMI klasifikuje takto:

Na cestě za vysněnou postavou pomohou syté potraviny. Jde také o luštěniny a ovesné vločky

<18,5: podváha

18,5 až 24,9: normální váha

25 až 29,9: nadváha

30 až 34,9: obezita I. stupně

35 až 39,9: obezita II. stupně

40 a více: obezita III. stupně (morbidní obezita)

hubnutí
Fotografie: Freepik

Vyšší BMI navíc podle serveru Healthline zvyšuje riziko vážných zdravotních stavů, kromě již zmíněných srdečních onemocnění také vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, žlučových kamenů, cukrovky 2. typu, dýchacích problémů, a dokonce také rakoviny. Přesto je však důležité brát na vědomí, že se jedná pouze o hrubé měřítko, které nebere v úvahu složení těla, jako je podíl svalové hmoty a tuků. Pro přesnější hodnoty je proto lepší vyzkoušet důkladné vyšetření.

BMI nebere v úvahu některé faktory

Index tělesné hodnoty podle Healthline nebere v úvahu váš věk, pohlaví nebo svalovou hmotu, což jsou další důležité faktory ovlivňující vaši hmotnost. Pokud si navíc chcete udržet dobrou a zdravou postavu, měli byste se zaměřit na zdravý jídelníček a pravidelnou fyzickou aktivitu. S hubnutím vám může pomoci pravidelná chůze, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve zmiňovali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]