Populární metody detoxikace těla, které ohrožují zdraví. I očista ovocnými šťávami má vedlejší účinky

Fotografie: Shijan Kaakkara / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Detoxikace těla provedená nesprávným způsobem se může závažně podepsat na vašem zdraví. Ještě než vyzkoušíte tyto techniky, raději se zamyslete.

Mnoho lidí v současné době provádí různé druhy detoxikace těla, a to za účelem očistit svůj organismus od toxických složek, vypadat lépe (mladě, zdravěji a svěžeji) nebo snadněji zhubnout. Mnoho z těch oblíbených praktik však nemusí být vždy tak účinných, jak si mnozí myslí – dokonce mohou mít na vaše zdraví naopak negativní účinek. Je proto důležité, abyste před započetím samotného detoxu zvážili, zda je to pro vás skutečně vhodné a spíše si nepohoršíte, říká doktorka Carissa Stephens.

Detoxikace a lidské zdraví

Detoxikace obvykle spadají do jedné ze tří oblastí, a to:

  • ty, které nahrazují potraviny tekutinami,
  • ty, které podporují přirozený proces detoxikace vašeho těla,
  • ty, které očišťují trávicí trakt prostřednictvím tlustého střeva.

Detoxikace jsou inzerovány jako prostředek, který zbavuje tělo přebytečných toxinů, dává odpočinout trávicímu a imunitnímu systému a pomáhá restartovat metabolismus. Bohužel však ve skutečnosti ani jedno z těchto tvrzení nesplňují. Ve skutečnosti je podle nich pravdou, že některé z těchto procesů jsou natolik omezující, že mohou ve výsledku způsobit spíše více škody než užitku. Opatrní byste měli být především na následující metody.

Detox pomocí ovocných šťáv

Tato očistná kúra, která se zaměřuje pouze na konzumaci tekutin, patří pravděpodobně mezi nejznámější a zároveň nejoblíbenější druhy detoxu vůbec. Většinou trvá 3 až 21 dní a lidé během něj pijí pouze zeleninové nebo ovocné šťávy či koktejly. Během tohoto procesu jsou však lidé nuceni vyřadit ze své stravy většinu bílkovin a tuků, což může mít řadu vedlejších účinků na vaše zdraví. Jedná se zejména o snížení hladiny cukru v krvi, mozkovou mlhu, sníženou produktivitu a silnou únavu.

Detoxikace jater

Dalším trendem ve světě očisty jsou detoxikace jater, jejichž cílem je dodat tělu impuls k očistě zlepšením funkce jater. Přestože se to může zdát jako skvělý nápad, není nutné ho realizovat pomocí intenzivních procedur – stačí do každodenního jídelníčku přidat potraviny podporující funkci jater, jako je například česnek nebo kurkuma. Kromě toho se jedná o orgán, jehož hlavní funkcí je právě vylučování toxinů z těla ven, a proto si dokážou snadno sami o sobě poradit s nepřátelskými látkami v těle.

miska kurkumy
Fotografie: Freepik

Omezení potravin

Další oblíbenou formou detoxikace je omezení určitých potravin z jídelníčku. To může být za určitých okolností a při správném postupu užitečné – klíčem je však strategický přístup. Některým lidem tento druh očisty prospívá, protože odstraňuje z jejich jídelníčku skupiny potravin, které jim mohou způsobovat potíže, jako je například lepek nebo mléčné výrobky. Není však nutné vyřazovat maximum potravin. Raději se zaměřte na jeden druh a následně konejte podle toho, zda se budete cítit lépe.

Očista tlustého střeva

Většina očistných kúr umožňuje zbavit se toxinů prostřednictvím změny stravy – existují však i takové, které navádí k proplachování těla z druhého konce. Tato praktika umožňuje pročistit trávicí trakt a zbavit tělo toxinů tím, že podporuje vyprazdňování prostřednictvím určitých doplňků stravy nebo projímadel. Tento proces může být nebezpečný, a to zejména pokud není provádět podle pokynů lékaře. Mezi jeho vedlejší účinky patří především žaludeční křeče, průjem a zvracení a v horších případech také bakteriální infekce, perforace střev a problémy se srdcem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]