Jak se bránit nateklým nohám: Zadržování vody pomohou vyléčit kompresní ponožky nebo diuretika

Fotografie: Depositphotos

Zadržování vody je častý problém, který vám může snadno znepříjemnit každodenní život a způsobit mnoho příznaků. Zbavit se ho však můžete sami doma.

Zadržování vody může být běžným problémem nebo příznakem zdravotního stavu, a proto nikdy není dobré ho podceňovat. Pokud se s ním potýkáte i vy, nemusíte ihned užívat chemické léky nebo podstupovat invazivní procedury – postačí změna životního stylu (pokud se samozřejmě nejedná o závažné onemocnění). V opačném případě můžete zvolit snadné metody léčby, říká doktorka Meredith Goodwin.

Léčba zadržování vody

Pokud se vaše tělo přirozeně nevrátí do svého rovnovážného stavu, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Lékaři obvykle léčí zadržování vody na základě příčiny problému a také určí, zda ke zmírnění potřebujete některý z následujících postupů:

  • užívání diuretik, která pomáhají odstranit sůl a vodu z těla močí,
  • suplementace určitých doplňků,
  • nošení kompresních ponožek,
  • změny stravy.

V případě, že lékař určí, že se nejedná o závažný stav, můžete se pokusit vyléčit zadržování vody doma – léčba však vždy závisí na příčině, kterou by měl určit odborník. Pokud ale dostanete svolení, můžete se zaměřit na dodržování diety s nízkým obsahem soli. Ta vyžaduje omezení soli na ne více než 2 300 miligramů denně. Důležité je především nejíst zpracované a balené potraviny z obchodů a používání různého koření k dochucení pokrmů namísto soli.

Jezte potraviny bohaté na draslík a hořčík

Pomoci vám také dokážou draslík a hořčík, jež účinně snižují hladinu sodíku v těle, a tím také zadržování vody. Mezi potraviny bohaté na tyto minerály patří:

  • banány,
  • avokádo,
  • rajčata,
  • sladké brambory,
  • listová zelenina, jako je špenát.

Generalizovaný versus lokální edém: Lymfatický systém se při komplikacích sám ozve

zdravá zelenina
Fotografie: Pixabay

Skvěle se také osvědčil vitamín B6, který výrazně zmírňuje příznaky zadržování vody, a kvalitní bílkoviny – protein přitahuje vodu a udržuje tělo v rovnováze. Většina pacientů si také chválí zvedání nohou do vzduchu, jež může pomoci přesunout vodu nahoru a pryč od vašich dolních končetin. A pokud budete mít možnost, můžete začít nosit kompresní ponožky nebo legíny. Ty jsou vyráběny tak, aby přesně padly a utěsnily danou část těla. Zpočátku sice mohou být trošku nepříjemné, ale postupem času vám pomohou rychle ulevit.

Prevence problému

Pokud se chcete ochránit před problémy, uděláte nejlépe, když začnete dodržovat vyváženou stravu a omezíte potraviny s vysokým obsahem sodíku. Stejně tak se snažte přijímat každý den dostatek tekutin a dodržujte další zásady zdravého životního stylu, jako je zejména fyzická aktivita.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]