Zácpa je úhlavním nepřítelem našich střev. Naučte se efektivně bojovat proti nepravidelné stolici

Fotografie: Depositphotos

Zácpa je nejen nepříjemný problém vyprazdňování střev, ale také může být pro náš organismus vysoce nebezpečná. Naštěstí lze proti ní bojovat, potvrzuje lékařka Alana Biggers.

Těžké nadmuté břicho, nepravidelná stolice, bolest a pocity nepohodlí – to vše provází potíže s trávením a vyprazdňováním. Nejenže se člověk cítí nepříjemně ve společnosti, ale problémy mohou být velmi bolestivé. Proto je dobré zácpě předcházet vhodnou životosprávou a znalostí jednotlivých triků, jak svá střeva uvést do pohybu, abyste zamezili riziku závažnějších zdravotních komplikací.

Příčiny vzniku zácpy

Než se podíváme, jak se zácpy zbavit, je dobré si připomenout, co ji vlastně způsobuje, abyste mohli předcházet jejímu vzniku. Je nutné podotknout, že za nepravidelnou stolici si většina lidí může sama, hlavním viníkem je totiž nejčastěji nezdravý životní styl, převážně nedostatek pohybu. Důležitou roli hraje také nedostatečný pitný režim a strava chudá na vlákninu.

Fotografie: Pixabay

Pokud v těchto faktorech u sebe nevidíte žádnou chybu, pak za problémy se stolicí mohou jiné příčiny, většinou zdravotní, jako porucha funkce jater, deprese, snížená činnost štítné žlázy, cukrovka, rakovina tlustého střeva nebo zánětlivá onemocnění střev. Stejně tak mohou být na vině některé medikamenty, například užíváte-li léky na vysoký tlak či antidepresiva. Někteří jedinci trpí zácpou během cestování, protože mají problém s vyprazdňováním mimo svou toaletu.

Nebezpečné následky zácpy

Neustálý pocit plnosti a nadmuté břicho s sebou přináší také spoustu zdravotních rizik. Kromě toho, že se cítíte nepříjemně, trápí vás plynatost a také křeče, hrozí intoxikace organismu z důvodu neschopnosti těla vylučovat stolici společně se škodlivými látkami. Odpadní látky se začnou hromadit a způsobují potíže, jako je poškození jater, autoimunitní onemocnění, zánět střeva nebo nádor tlustého střeva.

Fotografie: Pixabay

Se zácpou také úzce souvisí vznik hemoroidů a poranění řitního otvoru. Postižená osoba trpí strachem z návštěvy toalety, protože ví, že je spojená s bolestí. Stolici oddaluje, čímž se celá situace jen zhoršuje. Pokud zajdeme do krajností, hrozí vznik obstrukce, zauzlení střev, perforace střeva nebo zánět břišní dutiny, což může mít fatální konec.

Jednoduchá léčba zácpy

Lepší než samotná léčba je samozřejmě prevence. Proto je vhodné odstranit ze svého života příčiny vzniku zácpy. Dostatečně pijte a hýbejte se, fyzická aktivita a voda jsou pro pravidelnou stolici nezbytné. Stejně tak se snažte vyvarovat stresovým situacím a především nezadržujte stolici. Jakmile cítíte potřebu navštívit toaletu a je ta možnost, dopřejte si kýženou úlevu.

Fotografie: Pixabay

Pokud se u vás zácpa již dostavila, zkuste několik tipů a triků, jak se jí zbavit přirozeným způsobem. K toaletě si přistavte malou stoličku, abyste tělo nastavili do ideální polohy pro vyprázdnění, lépe uvedete střeva do pohybu a eliminujete riziko výskytu hemoroidů. Do své stravy zařaďte více vlákniny a čisté vody.

Fotografie: Pixabay

Dopřejte svým střevům také nutnou dávku dobrých bakterií, probiotik, které najdete například v jogurtu, kefíru a fermentované zelenině. Pokud vaše problémy budou i nadále přetrvávat, poraďte se se svým lékařem, který vám předepíše vhodnou léčbu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]