Zabiják jménem krevní sraženina. Odhalte ji včas a vyhněte se potížím

Fotografie: Freepik

K zánětu žil dochází v momentu, kdy se v žíle vyskytne krevní sraženina. Sražení krve je běžná reakce těla na zranění, kdy má zpomalit ztrátu krve. Krevní sraženina, která volně putuje tělem, je ale velmi nebezpečná. Může způsobit infarkt i mrtvici. Při zánětu žil a hrozně krevních sraženin je důležité, abyste si všimli hned prvních příznaků. Jen tak se vyhnete nejhoršímu. Dnes jsme pro vás připravili seznam symptomů, které ukazují na to, že i vy jste v ohrožení.

Co je krevní sraženina?

Srážení krve je běžný a žádoucí jev. Jde o obranný mechanismus. Avšak pokud k němu dojde uvnitř těla ve vašich žilách, je zle. Sraženina bude putovat a může zablokovat krevní oběh. Pokud máte problémy se srážením krve, tělo začne trpět na záněty žil. Jsou dva typy, které se liší v závažnosti a nebezpečí sraženin.

  • zánět hlubokých žil
  • zánět povrchových žil

Krevní sraženina se může vytvořit na jakémkoliv místě v těle. Nejčastěji se ale setkáme se sraženinou, která se vytvořila v noze. Jde o velmi závažnou diagnózu. Nepodceňujte nebezpečí krevních sraženin. Pokud se dostane do vašeho těla nebo mozku, může vám způsobit infarkt nebo mrtvici. V sázce je váš život.

Jak je poznat

Abyste se vyhnuli fatálním následkům, naučte se krevní sraženiny rozpoznat hned na začátku. Mezi symptomy se řadí zarudnutí, bolest v noze nebo lýtku, pocit ztěžknutí lýtka, otoky nohou, pocit slabosti na určitém místě v těle, mravenčení. Ne každý ale symptomy má. Sraženina může postihnout i toho, kdo žádné z uvedených příznaků nezpozoruje. Buďte tedy opatrní. Dobrou zprávou je, že sraženiny nevznikají jen tak ze vzduchoprázdna. Životospráva dělá hodně. Jaká je prevence proti těmto potížím?

Přestaňte kouřit. Studie odhalily, že u kuřáku je mnohem větší riziko výskytu trombózy než u nekuřáků. Zanechte tohoto zlozvyku ještě dnes a vyhněte se tomu, že se u vás krevní sraženiny vyskytnou. Holdujete alkoholu? Tak i s tím byste měli raději přestat. Konzumace alkoholu ničí srdce a zvyšuje riziko vzniku trombózy.

Dalším nebezpečným faktorem je nadměrná konzumace cukru. Ne nadarmo se mu také říká bílý jed. Kdo by ale neměl rád sladké. Většina z nás jistě cukr denně používá. Přesto byste ho neměli přijímat každý den. Odborníci se shodují v tom, že větší množství cukru v krvi neboli hyperglykemie, znamená větší šance na to, že se ve vaší krvi objeví nebezpečné sraženiny.

Obezita je civilizační choroba a epidemie moderního světa. Neomezí vás jen v pohybu. Sebere vám společenský život. Zničí vaše zdraví. A ve finále si může vzít i váš život. Dle vědeckých studií už obezita zavinila smrt až tří milionu lidí. A to není malé číslo. Způsobuje vznik závažných onemocnění a chorob. Mimo jiné také vznikání krevních sraženin ve vašich žilách.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]