Vzhled očí může prozradit mnohá závažná onemocnění. Nepodceňujte zejména tyto změny

Fotografie: Depositphotos

Nepodceňujte stav a vzhled svých očí. Pouhý pohled do nich může odhalit mnohá onemocnění, stačí jen vědět, jak se máte správně dívat a na co si dát pozor.

Naše oči jsou opravdu nezbytným smyslovým orgánem. A většinou u nich řešíme jen to, zda díky nim dobře vidíme. Pokud ne, vypravíme se jednoduše k očnímu lékaři a necháme si předepsat správné brýle, případně zamíříme na laserovou operaci. Ne vždy se však funkce očí musí nutně odrazit v jejich zdravotním stavu. Někteří lidé vidí doslova jako ostříž, a přesto jejich oči signalizují, že je s nimi něco v nepořádku, říká lékařka Whitney Seltman.

Rozpoznejte závažné stavy v očích včas

A která onemocnění se mohou vyskytnout? Jde o nejrůznější imunitní obtíže, ale také závažná metabolická onemocnění, nebo dokonce rakovinu. Některé příznaky dokáže odhalit jen oftalmolog, jiné můžete spatřit i vy sami. Stačí se postavit před zrcadlo a pořádně se sami sobě zahledět do očí. Není na tom nic složitého. A po čem se tedy dívat?

Fotografie: Pixabay

Systémový lupus erythematosus prozradí suchost

Říkáme mu také lupénka, ale rozhodně nejde jen o onemocnění kůže. Může totiž pronikat i do kloubů a dalších částí těla. Způsobuje mimo jiné také suché oči nebo naopak to, že tkáň okolo nich nadměrně otéká. V bílé části oka také někdy dochází k praskání tenkých cév, což způsobuje zhoršené vidění. A velmi podobně se projevuje i arteriální hypertenze nebo revmatická artritida.

Cukrovka se prozradí drobnými defekty

Asi nejčastější nemocí, kterou oftalmologové odhalí, je cukrovka alias diabetes mellitus. Jde o tzv. diabetickou neuropatii. A jak vlastně vypadá? Vlivem tohoto onemocnění se naše cévy přirozeně oslabují, malé cévy praskají a dochází k úniku krve do oka. Tento jev je ještě častější, pokud pacient zároveň trpí arteriální hypertenzí.

Fotografie: Freepik

Rakovina se může odrážet v očích

Někdy se nadneseně říká, že v něčích očích vidíme smrt. Jenže ona to může být i pravda. Lymfomy a leukémie (rakovina krve) se totiž nejvíce odrážejí právě v očích. Ovlivňují zejména jejich vnitřní obraz, a to platí i pro rakovinu prsu. Jde ovšem o změny, které může odhalit pouze odborně vystudovaný oftalmolog.

Mozkové aneurysma vás může i zabít

Jde o téměř neodhalitelné výdutě v mozku. Pokud z ničeho nic prasknou, krev zalije životně důležité tkáně a postiženému člověku mnohdy již není pomoci. Pokud však aneurysma teprve začíná nabírat na síle, může na oči tlačit takovým způsobem, že ve velmi krátkém čase způsobí zhoršené vidění nebo bolest nad okem. Tyto příznaky tedy rozhodně neignorujte.

Fotografie: Freepik

Když jsou oči zvláštně nažloutlé

Dalším závažným stavem odhalitelným v očích je percholesterolemie. Ta se prozradí poměrně snadno. Dokáže totiž utvořit nažloutlý nebo modrý prstenec soustředěný kolem rohovky. A něčeho takového si bez potíží všimnete. Někdy se tyto „usazeniny“ objevují i na spodní straně víčka a způsobují jeho bílou barvu.

Fotografie: Unsplash

Roztroušená skleróza a její symptomy

Toto velmi nepříjemné a neléčitelné onemocnění zpočátku způsobuje v očích zánět a pokud se dostane do dalšího stadia, ovlivňuje i atrofii optického nervu. Jinými slovy – na postižené oko téměř přestanete vidět. A ovlivňuje rovněž drobné svaly v okolí očí, což může způsobit třeba šilhavost.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]