Barva jazyka může prozradit nemoci, které trápí vaše tělo. Nepodceňujte tento příznak, kterého si skoro nikdo nevšímá

Fotografie: Depositphotos

Jestliže si někdy při čištění zubů či při pohledu do zrcadla všimnete, že má váš jazyk bílý povlak či červené skvrny, zpozorněte. Jedná se totiž o ukazatel zdraví vašeho organismu.

Pokud dobře znáte své tělo, pak pravděpodobně víte, že vám dává všemožnými signály najevo, pokud je s ním něco v nepořádku. Často tak můžete varovné signály pozorovat dříve, než se objeví první symptomy nemoci a vy jste nuceni navštívit lékaře. Ovšem ne všichni z vás přikládají těmto projevům význam, což je škoda. Kdybyste si kupříkladu dvakrát týdně zkontrolovali stav a barvu svého jazyka, mohli byste si ušetřit celou řadu nemocí, říká lékařka Christine Frank.

Fotografie: Depositphotos

Jazyk odráží zdraví vašeho organismu

Jazyk má u zdravého člověka typicky růžovou barvu, je na pohled vlhký a může ho pokrývat slabý bílý povlak. Pokud váš jazyk vypadá jinak, pravděpodobně vás sužuje nějaká nemoc. Například pokud si na svém jazyku všimnete modré barvy, pravděpodobně máte problémy se srdcem. Celkově tmavý až fialový jazyk poté poukazuje na zvýšenou teplotu organismu, který se potýká s nějakou infekcí či nemocí.

Rozpoznáte-li svůj jazyk jako červený, mohou vás sužovat trávicí obtíže, probíhající zánět či můžete procházet silným psychickým vypětím. Žlutý jazyk obvykle neznamená nic vážného, avšak může být projevem žloutenky. Obecně jsou příčinou žlutého jazyka zejména nahromaděné buňky a bakterie. Pokud při pohledu do zrcadla vnímáte svůj jazyk jako celkově bledý, pravděpodobně trpíte nedostatkem vitamínů a některých živin.

Bílá barva jazyka není jen známkou infekce

Obecně je bílá barva jazyka čili silný bílý povlak známkou probíhající infekce, která je spojená s nějakou nemocí. Při infekci dochází k rychlejšímu odlupování povrchových buněk, přičemž ty se hromadí na povrchu jazyka a vytvářejí bílý povlak. Ovšem bílá barva na vašem jazyku může signalizovat i závažnější choroby – například leukoplakii či Mycosis fungoides.

Fotografie: Pexels

Leukoplakie se vyznačuje bílými skvrnami na jazyku a v dutině ústní, které nejdou setřít. V až 5 % se z ní vyvine rakovina jazyka. Mycosis fungoides je plíseň, kterou způsobuje houba Candida albicans a častěji sužuje kuřáky, diabetiky, osoby užívající antibiotika či jedince se sníženou imunitou. Abyste se této nepříjemné plísně zbavili, budete muset navštívit lékaře, jenž vám předepíše antimykotika.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]