Jednoduché způsoby, které vám pomohou si udržet krevní tlak pod kontrolou i bez nutnosti návštěvy lékaře

Fotografie: Depositphotos

Vysoký krevní tlak je závažný zdravotní problém, který zvyšuje riziko mrtvice a infarktu. Tyto metody vám pomohou udržet si krevní tlak pod kontrolou.

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je považována za tichého zabijáka. Nemusíte na sobě pozorovat žádné příznaky, ale ve skutečnosti vysoký krevní tlak představuje velmi vysoké riziko srdečních onemocnění nebo mrtvice. Normální krevní tlak se pohybuje okolo 120/80, hodnoty vyšší než 130/80 už se považují za vysoký tlak, jenž vás může ohrožovat na vašem zdraví. Krevní tlak ale můžete mít pod kontrolou díky několika jednoduchým způsobům, říká lékař Atli Arnarson.

Pravidelná fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita blahodárně prospívá celému vašemu tělu. Některé studie zjistily, že pravidelné aerobní cvičení může, především u mužů, výrazně snížit tlak. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit, může to být například posilování, turistika nebo i jóga.

Fotografie: Pexels

Každodenní zdravotní procházky

Běžte každý den na malou procházku ven, alespoň na půl hodiny. Pobyt na čerstvém vzduchu okysličí vaše buňky, a tak pomůžete vašemu srdci i lépe pumpovat krev. Během procházky se občas zastavte a zhluboka se nadechněte. Snížíte tak krevní tlak, ale i hladinu stresových hormonů, a budete se celkově cítit mnohem lépe.

Přestat co nejdříve kouřit

Kouřením zbytečně zatěžuje srdce, které pak pumpuje krev rychleji. Látky obsažené v cigaretovém kouři, především nikotin, drasticky zvyšují tlak a škodí vašemu zdraví. Zbavte se tohoto zlozvyku co nejrychleji, s odvykáním vám může poradit a pomoct i váš lékař.

Fotografie: Pexels

Omezení soli v pokrmech

Pokud máte vysoký krevní tlak, měli byste výrazně omezit sůl v pokrmech. Ideální množství na den je ½ lžičky. Velice nezdravá jsou také jídla z rychlého občerstvení a průmyslově zpracované potraviny, jako jsou konzervy nebo uzeniny. Osoby trpící vysokých tlakem by měly dávat pozor i na složení sušenek a vyhýbat se i soleným arašídům nebo jiným slaným pochutinám.

Potraviny bohaté na draslík

Lidem s hypertenzí se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na draslík, protože právě ten může pomoct snížit tlak. Čím víc draslíku budete přijímat, tím nižší bude váš krevní tlak. Potraviny s vysokým obsahem draslíku jsou například rajčata, švestky, banány, a dokonce i sójové produkty.

Fotografie: Pexels

Střídmá konzumace česneku

Pravidelná konzumace česneku může být skvělou prevencí infarktu a mrtvice. Česnek dokáže snížit krevní tlak a pomáhá zabránit tvorbě krevních sraženin. Vždy je ale vhodné ho konzumovat jen v určitém množství, nic se nemá přehánět. Pokud nemáte rádi česnek, existují potravinové doplňky s jeho výtažky.

Mlsání hořké čokolády

Pokud máte rádi sladkosti, je hořká čokoláda ideální volbou. Obsahuje flavonoidy, které jsou pro lidský organismus prospěšné, a vaše cévy tak budou mnohem pružnější. Nejlepší je si každý den dát asi 60 g čokolády s alespoň 70 % kakaa. Čokoláda navíc snižuje hladinu cholesterolu a obsahuje mnoho důležitých minerálů.

Fotografie: Pexels

Čaje na snížení krevního tlaku

Bylinkové čaje mají blahodárné účinky, některé dokážou snížit krevní tlak a rozšířit cévy. Vybírat můžete z hlohu, lípy nebo třezalky, u té si ovšem musíte dát pozor. Třezalka může reagovat na některé léky na krevní tlak, a tak je vhodné její konzumaci vždy konzultovat s lékařem.

Zdroj: MedicalNewsToday