Snížení krevního tlaku: Vše stojí na změně životosprávy. Do rizikové skupiny patří zejména starší osoby

Fotografie: Schekinov Alexey Victorovich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vysoký krevní tlak může představovat riziko pro vaše zdraví, a to zejména pokud jste starší člověk. Naštěstí existují způsoby, jak se vyvarovat potenciálních problémů.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je závažným zdravotním problémem, který může vést k rozvoji mnoha nebezpečných onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo také mozková mrtvice. Ve většině případů však k tomuto problému dochází s postupem věku, a proto jsou v ohrožení především starší lidé – jak totiž člověk stárne, tepny se zužují a mohou začít kornatět. Naštěstí však existují způsoby, jak se před tímto problémem můžete ochránit, a to podle odborníků především některými změnami životního stylu.

Snížení krevního tlaku u starších lidí

Krevní tlak můžete nejlépe snížit změnou svých každodenních návyků – u některých pacientů je však nutné užívat léky. Proto je nutné se nejprve o problému poradit se svým praktickým lékařem, a to zejména pokud trpíte cukrovkou 2. typu nebo podobným onemocněním. Obecně byste se však měli snažit:

  • Udržovat zdravou váhu: Nadváha zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, a proto byste měli dbát na zásady zdravého životního stylu, jež vám pomohou zhubnout. Obecně je však známo, že byste měli pro udržení zdravé hmotnosti spálit stejný počet kalorií, který denně sníte a vypijete.
  • Pravidelně cvičit: Každodenní aktivita vám účinně pomůže snížit tento nebezpečný faktor, a to i v menší míře. Stačí například každý den chodit na procházku nebo si jít zaplavat. Pokud máte zdravotní problémy, můžete se poradit s lékařem, který vám pomůže sestavit cvičební plán.
  • Zdraví srdce: Abyste se vyvarovali vysokého krevního tlaku, je vhodné jíst potraviny podporující srdeční sval, jako jsou zejména ovoce, zelenina, mléčné výrobky, obiloviny a také potraviny s obsahem kvalitních bílkovin.
  • Snížit množství soli: S přibývajícím věkem je vaše tělo citlivější na sůl, která je běžnou součástí mnoha potravin.
  • Vyvarovat se konzumace alkoholu: Konzumace alkoholu může negativně ovlivnit váš krevní tlak a mnoho dalších rizikových faktorů, které mohou vést k rozvoji srdečních onemocnění. Pokud pít musíte, snažte se nepřekročit dva lehké nápoje denně.
  • Vyvarovat se kouření: Kouření samo o sobě zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění, mrtvice a dalších zdravotních problémů, a proto je dobré se mu vyhýbat.
  • Dopřát si dostatek spánku: Spánek hraje nedílnou roli ve vašem životě, a pokud na něj nebudete dbát, může se to podepsat jak na vašem fyzickém, tak i psychickém zdraví. Opatrní byste měli být, zejména pokud chrápete, protože by se mohlo jednat o spánkovou apnoe.
Fotografie: Depositphotos
  • Lépe zvládat stres: Zvládání problémů s klidnou hlavou a snížení stresu obecně pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a předcházet mnoha dalším problémům.

Kromě těchto změn životního stylu vám lékař pravděpodobně doporučí užívat vhodné léky, které vám pomohou snížit krevní tlak na bezpečnou úroveň. U starších lidí je tomu podobně jako u dospělých ve středním věku, tudíž by měli užívat stejné prostředky – lékař vám však může doporučit užívat více druhů. Je ovšem nutné poznamenat, že léky vám mohou pomoci pouze snížit tento rizikový faktor, ale nikoliv ho kompletně vyléčit. Proto je vhodné dodržovat spolu s nimi také výše uvedená doporučení.

Zdroj: National Institutes of Health

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]