Nedostatek vitaminu B12 může způsobit vážné zdravotní potíže. Viditelných příznaků existuje hned několik

Fotografie: Freepik

Naše tělo získává většinu vitaminů z potravy, jakou se stravujeme. Pokud změníte jídelníček, je třeba myslet na to, abyste nevynechali vitaminy.

Existuje několik příznaků, díky kterým lze na našem těle poznat nedostatek vitaminu B12. Avšak symptomy, jež pociťujete, mohou mít souvislost s úplně jinými obtížemi, než je nedostatek vitaminu. Nejčastějším problémem bývá ospalost. Jenže pokud se snažíte zůstat bdělí ze všech sil, je třeba si nejprve uvědomit, zda je váš spánek opravdu dostatečný a kvalitní. To je totiž základ všeho, říká lékařka Meredith Goodwin.

Příznaků je několik

Jestliže spíte v noci osm a více hodin, a přesto máte přes den stále pocit únavy, pak je čas začít přemýšlet nad tím, co je špatně. Příčina může být právě nedostatek vitaminu B12. Dalším příznakem nedostatku tohoto vitaminu bývají závratě. V podstatě souvisí s ospalostí. Tento pocit obvykle nastává ve chvíli, kdy příliš rychle vstanete. Závratě se objevují i při chůzi po schodech.

Pociťovat můžete také slabé svalstvo. Zdravé a silné svaly pochopitelně potřebují hodně červených krvinek. Bez B12 však nebudou vaše krvinky posílat kyslík do jiných buněk. Pak vznikne svalová slabost. Nejenže tedy budete cítit ospalost a mdloby, ale navíc nebudete mít ani sílu v žádných svalech na těle. To však není vše. Dostavit se mohou také další nepříjemné příznaky.

Fotografie: Pexels

Cítíte se jako na jehlách

Lidé mají také pocit, jako by byli na jehlách. Navíc jej často doprovází necitlivost nebo elektrické šoky způsobené poškozením nervů. Kromě fyzických projevů se mohou objevit i další, například ztráta paměti. Vitamin B12 je totiž zodpovědný za odesílání kyslíku do mozku. Jeho nedostatek způsobí nejasnou paměť, stejně jako další příznaky abnormální funkce mozku.

Lidé, kteří trpí problémy souvisejícími s vitaminem B12, si mnohdy myslí, že jde o projevy Alzheimerovi choroby. Ve skutečnosti však touto závažnou chorobou netrpí a jen nepřijímají správné množství vitaminu B12. Pokud tedy máte pocit častého zapomínání, zajděte pro svůj klid za lékařem, který může pomocí krevního testu diagnostikovat váš problém. Pravděpodobně vám předepíše vitaminy.

Vaše pleť je bledá

Vzhledem k tomu, že při nedostatku vitaminu B12 nefungují správně vaše krvinky, můžete mít také bledou pleť. Za to váš jazyk může být hladký a červený, ve zdravém stavu by přitom na jazyku měly být vybouleniny neboli papily. Dostatek vitaminu B12 je důležitý hlavně v období těhotenství. , protože v opačném případě by byl plod ohrožený vrozenými vadami. Navíc nedostatek vitaminu B zvyšuje riziko potratu.

Fotografie: Freepik

Tento vitamin je spojovaný také s hustotou kostí. Je jakousi prevencí osteoporózy, a proto udržování správné hladiny vitaminu B12 zlepší zdraví vašich kostí. Správným vstřebáváním bude vaše tělo regulovat hustotu kostních minerálů. Jde také o vitamin, který hraje důležitou roli ve vývoji serotoninu při zmírňování symptomů deprese. Jeho užívání je tak také prevencí proti nim.

Zdroj: Healthline