Výsledkem zanedbávání péče o chodidla nemusí být jen vada na jejich kráse

Chodidla našich nohou často přehlížíme a nevěnujeme jim příliš mnoho péče ani pozornosti. Je to logické, jelikož většinu času nosíme ponožky a boty, takže chodidla nejsou vidět. Jenže právě chodidla nám mohou o našem zdraví říci daleko více, než si dokážeme představit. Problémy, které mají, mohou naznačovat, že je v našem těle něco v nepořádku a my bychom to měli urychleně řešit. O co se může jednat?

Problémy s nehty

Pokud se vám na nohou nehty lámou, třepí, odpadávají, nebo jsou žluté a praskají, rozhodně to není nic, co byste měli přehlížet. To, že nehty nebolí, neznamená, že nejde o vážnou věc. Potíže s nehty mohou být jen počátkem něčeho daleko závažnějšího. Může se jednat o nějakou infekci nebo plíseň, která ale, pokud není léčená, může přerůst ve vážný zánět. Ten se pak může rozšířit i dále do těla a nadělat v něm pěknou paseku. Nevzhledné nehty tedy řešte se svým lékařem a rozhodně nečekejte, že problémy zmizí samy.

Suchá, popraskaná a olupující se kůže

Je samozřejmě velký rozdíl mezi chodidly, která jsou přirozeně suchá a stačí je pravidelně ošetřovat krémem, a mezi těmi, která bolestivě praskají a odlupují se z nich kusy kůže. Pokud se vás týká spíše druhý jmenovaný symptom, je to rozhodně důvod, proč se začít znepokojovat. Příčin může být cela řada – od plísní, přes nedostatek vitamínů až po projev počínajícího diabetu. Není radno odkládat návštěvu lékaře.

Kosterní výrůstky, křivé prsty

Pokud vás trápí podivně zkroucené prsty nebo kosterní výrůstky, je nutné nechat je posoudit zkušeným ortopedem. Mohou mít totiž řadu příčin. Někdy jde o dědičnost, se kterou toho nelze mnoho dělat, ale můžete si třeba kosterní výrůstek nechat odstranit, jindy je to následek nevhodné obuvi nebo nesprávného došlapu.

Pokud nosíte příliš těsné nebo úzké boty, zejména váš palec kvůli tomu může být nepřirozeně deformován. V takovém případě je rozhodně na místě zvážit změnu bot a pokusit se nohám ulevit. Řada lidí také nevhodně došlapuje a přetěžuje určité části svého chodidla. To sice nemusí být problém v mládí, ale na stará kolena na vaši lehkomyslnost doplatíte bolestmi a problémy s chůzí.

Puchýře

Jde o zdánlivou marginalitu, která se ale může přetavit v nepříjemný problém. První, co vás při pohledu na palce s puchýři napadne, je nepohodlná nebo nevhodná obuv. Jestliže ale puchýře ani po výměně bot nevymizí, je načase obrátit se na odborníka. Dlouhodobě neošetřované puchýře potřebují často chirurgický zákrok, což rozhodně není dobré riskovat. Pamatujte, že puchýře by se neměly propichovat, ale spíše přelepit náplastí a případně je dezinfikovat.

Zborcení klenby

Pokud vás provází bolest chodidel, zejména v oblasti paty, může jít o zborcení klenby. Typicky se objevuje u lidí, jejichž zaměstnání vyžaduje celodenní stání na nohou. Pomoci mohou ortopedické vložky do bot, ale někdy je nutná i léčba rázovou vlnou.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]