Výhody konzumace kokosové vody a kokosového mléka pro lidský organismus

Kokosy známe všichni a také už jsme určitě slyšeli o dvou tekutinách. Je to kokosové mléko a voda. Řada lidí se domnívá, že se jedná o různé názvy pro tutéž věc. Ale není tomu tak!

Kokosová voda se nachází v kokosech a má v podstatě průhlednou barvu. Oproti tomu kokosové mléko se získává smícháním buničiny a má typicky bílou barvu a hustší konzistenci. Ale to není všechno! Jak se ukazuje, existují další rozdíly, ale každopádně platí, že oboje je velmi užitečné pro zdraví.

Výhody kokosové vody

Kokosová voda je čirá, vodnatá kapalina uvnitř skořápky kokosu. Vzniká v malých kokosových ořeších, když je dužina velmi měkká. Jak kokos dozrává, voda se pomalu mění na buničinu. Proto kokosovou vodu najdeme hlavně u mladých kokosových ořechů. Voda z mladého kokosu je mimořádně výživným nápojem, který příroda poskytla obyvatelům tropů k boji proti smrtícímu teplu.

Kokosová voda dokonale chrání tělo před poškozením volnými radikály. A to vše díky antioxidantům, které obsahuje. Hodí se také pro pro diabetiky, protože dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. Oceňují ji i ti, kteří mají potíže se vznikem ledvinových kamenů – dokáže jim totiž zabraňovat. Kromě toho pomáhá pití kokosové vody snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Kokosové mléko není o nic horší

Kokosové mléko je sladká a bílá dřeň zralého kokosu. Na rozdíl od kokosové vody se netvoří přirozeně, ale vytváří se rozdrcením kokosové dužiny. Kokosové mléko má silný antibakteriální a antimykotický účinek a chrání lidské tělo před těžkými záněty, protože obsahuje antioxidanty a kyselinu laurovou. Dokonce se hodí i pro ty, kteří bojují s váhou, jelikož pomáhá s hubnutím.

Z kokosů tedy získáváme hned dvě velmi užitečné suroviny, které se hodí zařadit do svého každodenního jídelníčku. Kokosová voda je ideální při dodržování pitného režimu. Kokosovým mlékem zase můžete nahradit běžné kravské mléko, pokud jste třeba alergičtí na laktózu.