Oblíbená bylina v sobě skrývá netušenou sílu! Vyzrajte na problémy s pokožkou díky rozmarýnu

Fotografie: Depositphotos

Ve volné přírodě i na zahrádkách u domů roste celá řada zelených bylinek, které jsou něčím užitečné. Platí to i o rozmarýnu, jehož výhody určitě oceníte.

Rozmarýn lékařský neboli šalvěj rozmarýna je aromatická bylina, která má v domácnosti své místo. Uplatní se při přípravě pokrmů z masa, její výhody člověk ocení i tehdy, když potřebuje odpudit hmyz. Rozmarýn si můžete vypěstovat v květináči za oknem. Tento stálezelený keřík bude ozdobou i chutnou ingrediencí do kuchyně.

Co byste měli o rozmarýnu vědět

Jeho domovem je oblast Středomoří, kde se mu dodnes ve volné přírodě daří. Starověcí Řekové a Římané z něho vyráběli víno a snítky rozmarýnu vplétali do závojů nevěsty, aby přinesly do manželství lásku a štěstí. U nás se ve volné přírodě s rozmarýnem nesetkáte, ale najdete ho v mnoha zahrádkách a květináčích na balkonech i terasách. Je to bylina bohatá na silice a flavonoidy, železo, vápník a vitamín B6, potvrzuje lékař Dan Brennan.

Rozmarýn provoní celý váš byt

Jestliže chcete, aby vaše oblečení krásně vonělo, můžete vyzkoušet uvázat snítky rozmarýnu a vložit je mezi prádlo a oděvy do skříně nebo mezi boty do botníku. Přírodní osvěžovač vzduchu získáte uvařením několika větviček rozmarýnu společně s kolečkem citronu ve vařící vodě. Po bytě se v tomto případě rozšíří příjemná vůně.

Rozmarýn v kuchyni

Určitě vám nemusíme představovat rozmarýn jako základní bylinu středomořské kuchyně. V ní se přidává k masu či do omáček, a to buď celé snítky, nebo jako vývar. Ten si připravíte vyvařením rozmarýnových větviček ve vodě. Vodu slijete a vzniklý vývar lze zamrazit a používat podle potřeby při přípravě různých zdravých jídel.

Fotografie: Pixabay

Prostředek k zastavení padání vlasů

Rozmarýn lékařský má také výborné účinky proti padání vlasů. Z jeho vývaru si lze připravit tonikum na vlasy, které nalijete do lahvičky vybavené rozstřikovačem a nanesete na vlasovou pokožku. Na ní pak krouživými pohyby docílíte lepšího účinku tohoto přírodního vlasového tonika. Ideální je ho v případě vypadávání vlasů používat 3krát týdně po dobu 1 měsíce.

Rozmarýnem proti akné

Na pleť s akné lze také využít sílu rozmarýnu, který je bohatý na antioxidanty a který pomáhá snížit zánět pokožky v podobě akné. Připravíte si vývar z rozmarýnu, který povaříte ve vodě a necháte vychladnout. Vývarem, do něhož ještě přidáte jablečný ocet, pak lze otírat obličej, případně ho můžete dát do lahvičky s rozstřikovačem. Tonikum se používá na vyčištěnou pleť.

Fotografie: Freepik

Pro hladkou pokožku na patách

I o chodidla je třeba se starat, aby pokožka na nich byla měkká a hladká a netvořily se na ní bolestivé praskliny. K tomu dopomůže koupel nohou s rozmarýnem, kdy se do lavoru s vodou kromě zmíněné byliny ve formě esenciálního oleje přidá ještě špetka soli a pár lžiček hnědého cukru. Odumřelá kůže se pak lehce pemzou odstraní pryč.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]