Afty v ústech: Bolavý problém, který vyžaduje okamžitě řešení. Zbavit se jich zvládne každý

Fotografie: Depositphotos

Afty v ústech jsou velmi nepříjemný problém, kterým trpí přibližně 5 až 25 procent populace. Zde najdete vše, co byste o nich měli vědět.

Afty v ústech jsou velmi nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého, a to například v důsledku infekce nebo mnohdy také stresu. Jedná se o malé vřídky vyskytující se v ústech, jež často mohou být velmi bolavé a mohou způsobovat nepříjemný pocit, říká lékařka Chris Young. Pokud se s nimi občas potýkáte i vy, níže jsme si pro vás připravili veškeré informace, které byste o nich měli vědět, a několik typů, jak je co nejrychleji odstranit.

Co jsou to afty

Afty v ústech jsou malé boláky, které vznikají ve sliznici úst. Obvykle mají kulatý nebo oválný tvar a mohou postihnout zejména rty, vnitřní stranu tváří a spodinu úst (nikdy naopak nepostihují dásně). Často je jejich výskyt také opakovaný – nestává se, že by se objevily pouze jednou a potom by nadobro zmizely. U pacientů se proto objevují během života pravidelně, ovšem s různým odstupem času. Je také známé, že afty trpí 5 až 25 procent populace, přičemž se jedná o nejčastější formu vředů v ústech u dětí (zejména mezi věkem 10 až 19 let), a postihují častěji ženy než muže.

Příčiny aftů v ústech

Ačkoliv přesné příčiny aftů nejsou zcela jasné, podle onkologických společností se na jejich vzniku mohou podílet určité faktory. Mezi ty nejčastější patří:

  • Zranění uvnitř úst: Jedná se pravděpodobně o nejčastější a odborníky potvrzenou příčinu aftů. Stačí se omylem kousnout do tváře nebo si poranit ústa tvrdým jídlem či zlomeným zubem.
  • Infekce: Afty mohou být také důsledkem mikrobiální infekce, například angíny.
  • Genetické predispozice: Častější vznik aftů mívá obvykle rodinné pozadí. Podle některých vědců proto může za jejich výskyt v některých případech genetická predispozice jedince. Zatím však existuje jen málo důkazů, které by toto tvrzení mohly potvrdit.
Fotografie: Pexels

Otázkou také zůstává, zda mohou být afty také důsledkem přílišného stresu. Odborníci uvádí, že na tomto tématu intenzivně pracují, přičemž dodávají, že se může jednat o skutečný fakt. Stejně jako u genetické predispozice je však zapotřebí udělat další výzkumy, které by toto tvrzení zcela potvrdily.

Typická léčba aftů

Pokud se ve vašich ústech objeví afty, můžete zajít do lékárny a požádat o vhodnou tinkturu, kterou aplikujete lokálně přímo na postižené místo. Ta většinou působí tak, že oblast lehce znecitliví, čímž vám uleví od bolesti, a urychlí hojení. Vyzkoušet však můžete i některé přírodní možnosti léčby, jako je každodenní výplach úst heřmánkovým nálevem, použití jedlé sody, medu, konzumace jogurtu nebo kefíru a například také výplach slanou vodou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]