Víte o potravinách, které mohou rozvíjet artritidu, zhoršit její stav a měli byste se jim raději vyhnout?

Jste jedním z milionů lidí, kteří mají artritidu? Toto onemocnění způsobuje bolest kloubů, otok, zánět a ovlivňuje rozsah pohybu. Situaci může navíc zhoršovat i věk. Mnoho lidí vůbec netuší, že existují potraviny, které mají tendenci urychlit, zhoršit nebo změnit artritické příznaky. Artritida může každého postihnout jinak.

Jde o onemocnění kloubů, které může být infekční či neinfekční. Druhá varianta (neinfekční artritida) je mnohem častější. Revmatoidní artritida postihuje zejména ženy středního věku. Společně se dnes podíváme, které potraviny mohou její průběh urychlit a zhoršit.

Smažené jídlo

Občas si každý rád pochutná na smažených potravinách. Ale jsou to právě smažená jídla, která přispívají k onemocnění ledvin, cukrovce, srdečnímu onemocnění, bolestem a zánětům, které ovlivňují klouby. Co nejmenší nebo žádná konzumace smažených jídel je prospěšná pro celkové zdraví člověka včetně kostí a kloubů.

Kukuřičný olej

Bylo zjištěno, že kukuřičný olej negativně ovlivňuje artritické klouby a vyvolává zánět. K dalším nevhodným olejům patří slunečnicový a řepkový. Je to z důvodu vysokého obsahu omega 6. Od nynějška věnujte pozornost složkám ve svém stravování. Ujistěte se, že namísto kukuřičného oleje použijete například olej olivový nebo konopný, které obsahují protizánětlivé složky.

Cigarety

Cigarety nepatří sice mezi potraviny, ale rozhodně k nejhorším zlozvykům vůbec. Jsou škodlivé pro celkové zdraví a navíc mohou způsobovat zánět, který je jedním z nejhorších problémů pro lidi žijící s artritidou. Pokud nechcete přestat kouřit pro zdraví plic, můžete to udělat alespoň pro vaše klouby. Kuřáci jsou také více ohroženi rozvojem revmatoidní artritidy než ti, kteří nekouří.

Sladkosti

Když si člověk čas od času dá nějakou laskominu, pak to nevadí. Ovšem sladkosti zahrnuté do své každodenní stravy mohou způsobit vážné problémy! Potraviny s vysokým obsahem cukru jsou zodpovědné za mnoho zdravotních problémů, jako je špatné zubní zdraví, rychlejší stárnutí buněk a cukrovka, ale mohou být také zodpovědné za dnu. Cukr je častým spouštěčem zánětů a nejdete ho nejen ve sladkostech, ale i pečivu, pizze, těstovinách.

Sýry a mléčné výrobky

Zde existuje křehká rovnováha mezi užitečným a škodlivým. Nicméně, pokud jste citliví na mléčné výrobky, pak vyřazení sýrů a mléka s ohledem na vaše artritické příznaky, může být ten nejlepší krok. Mléko může u některých jedinců způsobit a posílit kloubní a artritickou bolest. Zatímco někteří lidé nemají vůbec žádný problém, jiní naopak pociťují po konzumaci mléčných výrobků nepříjemné pocity a zhoršení onemocnění. Je to proto, že mléčné výrobky obsahují kasein, který nesvědčí každému. Úlevu od bolestí kloubů přináší i bezlepková dieta.

Další nevhodné potraviny

  • Trans mastné kyseliny (margaríny, sušenky apod.)

  • MSG (mono-sodík glutamát) – negativně ovlivňuje zdraví jater a kloubů (asijská kuchyně, sójová omáčka, hotová jídla)

  • Rafinované sacharidy (bílé pečivo, bílá rýže, brambory)

  • Alkohol

Obrázky: express.co.uk