Silná imunita během několika dní: Vitamíny a minerály, které bojují proti infekcím a rozběhnou obranu těla na maximum

Fotografie: Depositphotos

Nejlepším pomocníkem v boji proti infekcím jsou správné vitamíny a minerály. Zde najdete seznam těch nejužitečnějších z nich.

Obranyschopnost imunitního systému hraje důležitou roli ve vašem životě, a to jak v boji proti různým chorobám a infekcím, tak dostatku energie a správné funkce metabolismu. Je proto důležité, abyste dbali na příjem správných vitamínů a minerálů, které tento základní pilíř zdravého těla posilují. Právě díky nim totiž dokážete lépe odolávat virům a urychlit proces hojení během různých onemocnění, říká lékařka Sade Meeks.

Důležité vitamíny a minerály pro boj s infekcemi

Abyste se rychleji vyléčili z různých onemocnění a infekcí a posílili obranyschopnost svého imunitního systému, měli byste dbát na dostatečný příjem níže uvedených vitamínů a minerálů: vitamín A, zinek, železo, beta-karoten, vitamín B, vitamín C, selen a měď. Podle výzkumů se lidé s nedostatkem těchto živin mnohem pomaleji zotavují z chřipky, nachlazení a dalších běžných infekcí.

Vitamín A

Vitamín A je nezbytný pro zdraví buněk vystýlajících sliznici plic, nosu a úst. Bez jeho dostatečného množství se viry do těla dostávají mnohem snáze a imunitní systém s nimi nedokáže správně bojovat. Odborníci vysvětlují jeho absenci jako nemít na fotbalovém hřišti obrannou linii. Tento vitamín najdete v živočišných potravinách, jako jsou játra a mléčné produkty, nebo zelenině a ovoci, zejména v mrkvi, petrželi, rajčatech, špenátu a meruňkách.

Vitamín C

Vitamín C patří mezi nejdůležitější vitamíny pro zdraví těla a silný imunitní systém. Pomáhá totiž zmírňovat příznaky infekcí a chrání organismus před působením volných radikálů. Kromě toho také podporuje pružnost a pevnost pokožky a lepší růst vlasových folikul. Získat ho můžete zejména z citrusových plodů, jahod, brokolice, paprik, rajčat, špenátu a zelné zeleniny.

Železo, zinek a ostatní

Železo hraje taktéž velmi důležitou roli v boji proti infekcím a při posilování imunity. Závisí na něm totiž správná krvetvorba, a to zejména u žen a malých dětí. Získat ho můžete z ryb, čočky, obilovin, červeného masa nebo doplňků stravy. Stejně tak byste měli dbát na dostatečný příjem zinku, který napomáhá růstu nových buněk. Mezi vydatné zdroje tohoto minerálu patří mořské plody, škeble, tofu, ořechy a celozrnné bílkoviny.

Fotografie: Pexels

Selen, měď, vitamín B a betakaroten působí zejména proti působení volných radikálů v těle, které mohou vést k rozvoji mnoha onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob, a dokonce také rakoviny. Získat je můžete především z masa, ovoce, zeleniny, ořechů semen nebo vhodných doplňků stravy.

Zdroj: Healthline, Healthline