Při nedostupnosti dezinfekce si vyrobte vlastní, stačí k tomu tři suroviny

Když v březnu propukla pandemie koronaviru, najednou z pultů drogerií i lékáren zmizely ze dne na den veškeré dezinfekce. Lidé se najednou dostali do svízelné situace, kdy nevěděli, co si vlastně počít – mají si ruce dezinfikovat, ale nemají čím. Naštěstí velice rychle zareagovala Světová zdravotnická organizace a vydala snadný návod na výrobu dezinfekce v domácím prostředím.

Nepotřebujete nic zvlášť obtížně sehnatelného. Postačí vám čistý alkohol, malé lahvičky, do kterých dezinfekci umístíte, a několik málo dalších přísad. Pokud se vám navíc podaří sehnat nějaké bylinky s dezinfekčními účinky jako je třeba aloe, hřebíček nebo levandule či tymián, můžete je do směsi také přidat.

Co budete potřebovat?

  • Alkohol (můžete si vybrat dle toho, co budou mít dostupné ve vaší lékárně: ideálně 96% ethanol, nebo 99,8% izopropylalkohol)
  • Peroxid vodíku 3% – ten seženete opět v lékárně, případně také v drogerii
  • Glycerol neboli též glycerín – opět se poptejte ve vaší lékárně

Výše uvedené ingredience stačí smíchat v dále uvedeném poměru: 830ml alkoholu, 42 ml peroxidu vodíku a 15 ml glycerolu. K tomu můžete ve zvoleném množství přimíchat i bylinky nebo jejich esenciální oleje. Díky dezinfekčním účinkům alkoholu bude síla bylinek dobře konzervována. Směs řádně promíchejte, rozdělte do lahviček a aplikujte vždy na ruce, případně i na povrch, který chcete dezinfikovat.

Jestliže dezinfekci vyrábíte v domácím prostředí, zaměřte se také na dodržování dalších zásad:

  • Dezinfekci vyrábějte vždy v čistém prostoru. Plochy předem otřete vhodným čisticím prostředkem.
  • Pracujte v ochranných rukavicích a pokud máte, můžete použít i ochranné brýle, abyste chránili svůj zrak.
  • Směs míchejte kovovým náčiním, které po použití důkladně omyjte.
  • Nedotýkejte se směsi rukama, dokud není připravena k použití.

Jsou tyto recepty skutečně bezpečné?

Návod na výrobu dezinfekčního gelu byl vytvořen zkušenými profesionály a odborníky, kteří dobře vědí, co je možné použít, aby byl výrobek univerzálně použitelný a bezpečný. Domácí dezinfekční prostředek na ruce se doporučuje na použití pouze v extrémních situacích, kdy si v dohledné budoucnosti nemůžete umýt ruce.

Není tedy vhodné tímto prostředkem nahrazovat běžnou hygienu rukou. Je třeba totiž pamatovat mimo jiné na to, že alkohol velmi vysušuje pleť, a při pravidelném používání se může dostavit vyrážka nebo podráždění. Domácí dezinfekční prostředek pro ruce se také nedoporučuje pro děti, které mohou být náchylnější k tomu, aby například ruce olizovaly nebo si jimi sahaly do očí, což může být potenciálně nebezpečné.

Dezinfekce jako praktický pomocník

Je to ideální pomocník, jak na cestách zabránit šíření bakterií, není-li k dispozici mýdlo a voda. Vždy ale dejte přednost tomu, abyste si, pokud je to možné, myli ruce co nejčastěji vodou a běžným mýdlem – nepoužívejte ale ručníky, ruce si sušte do papírových utěrek.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]