Velké chyby, kvůli kterým lidé tloustnou přes noc. Vyvarovat se jich je přitom tak snadné

Fotografie: Depositphotos

Pokud přibíráte na váze a máte pocit, že nic neděláte špatně, zaměřte se na své zvyky před spaním. Je dost možné, že negativně ovlivňujete svou hmotnost během spánku.

Existuje mnoho důvodů, proč vaše tělo vykazuje známky nabírání na váze, ale jen málo lidí si je uvědomuje. Respektive spousta jedinců si myslí, že vše dělá správně, aby si udržela optimální tělesnou hmotnost, a málokdy si uvědomuje, že některé návyky mohou mít významný vliv na přibírání na váze. Například věci, které jste zvyklí dělat před spaním, mohou ovlivnit, zda budete v blízké budoucnosti řešit kilogramy navíc, říká lékařka Katherine Marengo.

Vyhýbáte se brzkému vstávání

Nastavit si budík na poslední minutu, kdy si můžete dovolit vstát, abyste stihli odchod do práce jen tak tak, je velikou chybou. Ochuzujete se o čas na přípravu zdravé snídaně, budete ve spěchu a budete vstávat s vědomím, že nesmíte ztratit ani vteřinu, jinak přijdete pozdě do práce. Tím zvýšíte hladinu kortizolu, stresového hormonu, což ovlivní vaši schopnost kontrolovat stravu během dne už od samého začátku. Snažte se tedy budit v rozumném čase, který vám umožní vstát s předstihem.

Pozdní káva se příliš nevyplácí

Kofein pozdě večer může vést k začarovanému kruhu. Pijete kávu, nejste unavení, nemáte dostatek odpočinku, jste unavení další den, pijete kávu znovu a tak dále. To také způsobuje, že konzumujete více kalorií. Vyměňte kávu například za bylinný čaj, který vás příjemně uvolní a nebude vám bránit ve spánku.

Elektronická zařízení před spaním

Používání počítače nebo telefonu před spaním je velmi škodlivé, protože modré světlo vyzařované těmito zařízeními ovlivňuje melatonin, jenž slouží k navození spánku a změně cirkadiánního rytmu. Snažte se strávit alespoň 30 minut před spaním mimo jakékoli elektronické zařízení, sami druhý den ráno pocítíte rozdíl, který se vám rychle zalíbí. Raději si přečtěte oblíbenou knihu nebo časopis.

otevřená kniha, brýle na čtení a mobil
Fotografie: Pixabay

Jíte pozdě večer

Čekání na večeři až do doby, než půjdete spát, je velká chyba, protože vaše tělo bude muset trávit jídlo, zatímco spíte, zpomalit ho, a narušit tak váš spánek. Nejenže se budete druhý den cítit unavení a příliš se nevyspíte, ale tento zvyk bude mít negativní vliv na vaši tělesnou hmotnost. Snažte se mít večeři vždy ve stejnou dobu každý den alespoň 2 hodiny před spaním.

Sport není součástí vašeho života

Sport je nezbytnou součástí, pokud si chcete udržet optimální váhu, nebo dokonce zhubnout. Kromě toho endorfiny vyplavené cvičením zlepší vaši náladu a vy se můžete lépe soustředit na cokoli, co zrovna děláte. Proto nezapomeňte cvičit každý den, i kdyby jen na krátkou chvíli. To přinese mnoho výhod pro vaše tělo i mysl.

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]