Večerní svačinky, které způsobují nateklý obličej: Šunku i salám je lepší odložit

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud si rádi před spaním dopřejete malou svačinku, měli byste si dát pozor na to, co jíte. Některé z nich totiž mohou způsobovat natékání obličeje.

Jídlo není zodpovědné pouze za nadýmání střev a otoky po těle – může totiž také způsobit otékání obličeje, což je nepříjemný problém, který dokáže velmi snadno narušit váš vzhled a pohodu. Jestliže se tedy i vy po ránu často cítíte nafoukle, měli byste volit do svého jídelníčku správné potraviny a vyhýbat se těm škodlivým, zejména před spaním. Pokud totiž ještě než ulehnete do postele, sníte některou z nich, bude během noci velmi negativně působit na vaši pokožku a může způsobit otok a další zdravotní problémy, říká doktorka Natalie Olsen.

Seznam potravin, kterým byste se měli vyhnout

Podle dietologů potraviny, které prokazatelně způsobují otékání obličeje, často obsahují vysoké množství glutamátu sodného, jako je například pizza, sushi nebo také mléko. Konzumace této složky totiž způsobuje nerovnováhu minerálů v organismu, což vede k zadržování vody na určitých místech, mezi něž patří i obličej. Obzvláště opatrní byste měli být před spaním, kdy tělo nepracuje naplno – vyhýbat byste se proto měli především pokrmům, jako je:

  • ramen,
  • sushi,
  • zpracované maso, jako je šunka, slanina a salám,
  • mléko,
  • sýry,
  • chipsy,
  • preclíky,
  • hranolky,
  • alkoholické nápoje,
  • silné koření.

V zájmu toho, abyste druhý den vypadali dobře, je obzvláště důležité vyhýbat se všem zpracovaným potravinám a mléčným výrobkům, protože ty ve většině případů obsahují obrovské množství sodíku. Pokud se tedy chcete vyhnout problémům, měli byste se zaměřit na zdravější stravování a úplné vyřazení škodlivých potravin ze svého jídelníčku. Můžete je však nahradit mnoha prospěšnějšími alternativami, které vás nevyjdou na mnoho peněz a naopak se po nich budete cítit skvěle. Zaměřit byste se měli především na následující potraviny.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina patří mezi nejlepší zdroje vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů, které podporují nejen zdraví těla a organismu, ale také kůže – stejně tak vám pomohou udržet dobrou obranyschopnost imunitního systému, což je důležitý faktor pro krásný vzhled. Zároveň však tyto plody přírody neobsahují téměř žádný sodík a tuk, takže pokud je sníte před spaním, rozhodně se nebudete po ránu potýkat s nepříjemným otékáním obličeje.

ovoce a zelenina v košíku
Fotografie: Pexels

Jogurt namísto zmrzliny

Jogurt je velmi zdravá potravina, která na rozdíl od ostatních mléčných výrobků, jako jsou zejména mléko a sýry, nezpůsobuje nadýmání – ve skutečnosti má dokonce opačný účinek a skvěle prospívá trávicímu traktu. Stejně tak je důležité zmínit, že neobsahuje téměř žádné množství sodíku a vzhledu pokožky naopak prospívá. Pokud tedy máte chuť na dobrý dezert a brzy musíte jít spát, zdravý jogurt (například s ovocem) může být skvělou volbou.

Fermentované potraviny a nápoje

Stejně jako u mnoha jogurtů bylo prokázáno, že fermentované potraviny a nápoje podporují růst prospěšných bakterií neboli probiotik ve střevech, což z nich dělá skvělý prostředek podporující lidské zdraví. Jejich konzumace před spaním navíc nijak neovlivní metabolismus minerálů v těle, takže po ránu budete svěží a krásní. Co se týče nápojů, měli byste dbát také na dostatečnou hydrataci – voda totiž hraje velmi důležitou roli a paradoxně pomáhá tělo zbavovat otoků. Jedna sklenka před spaním proto může být velmi prospěšná pro váš vzhled.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]