Varovné znaky, které prozradí, že máte nedostatek důležitých vitaminů a tělo vyžaduje jejich okamžité doplnění

Fotografie: Freepik

I když se snažíte svůj jídelníček maximálně vyvážit, ne vždy se vám to samozřejmě povede. Věnujte proto pozornost příznakům nedostatku vitaminů.

Zejména v zimě je přístup k čerstvému ovoci a zelenině velmi obtížný. Často pak saháme „pro jistotu“ po vitaminových doplňcích stravy, které by nám měly zajistit vše potřebné. Leckdy se však stačí zaměřit jen na ty druhy, které našemu tělu opravdu chybí. A jak je poznat? Seznamte se s nejčastějšími příznaky tohoto stavu, prozradila je lékařka Alina Petre.

Pozor na zákeřné „koutky“

Potýkáte se s problémy v oblasti úst? Pokud si nejste vědomi konzumace žádné pálivé stravy, a přesto se u vás objevily popraskané, nebo dokonce hnisající koutky, zaměřte se na vitamin B12. Právě jeho nedostatek totiž tyto defekty způsobuje. Dopřávejte si maso, mléčné výrobky a pivovarské kvasnice.

Když se vám často dělají modřiny

Mnohdy tomuto příznaku nevěnujeme pozornost. Leckdy stačí, abychom se jen lehce udeřili, a už se nám ve tkáních rozlije velká modřina. Pokud se vám ovšem něco podobného stává pravidelně, zbystřete. Na vině bude totiž nejspíš nedostatek vitaminu C. Zařaďte proto do svého jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny.

Lupy ukazují na mastné kyseliny

Jestliže jsou vaše vlasy zničehonic plné šupinek kůže, zbystřete. Na vině nemusí být špatná kosmetika, ale dost možná dietetická chyba. Začnete klást důraz na prospěšné mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách nebo kvalitních rostlinných olejích, a váš problém dost možná zmizí sám.

Fotografie: Pexels

Stav vašich vlasů prozradí mnohé

Máte dojem, že je vaše kštice poslední dobou matná a samotné vlasy se častěji lámou? Pak půjde pravděpodobně o nedostatek folátů. Ale nemusíte hned běžet do lékárny. Dopřejte si třeba jeden šálek celozrnné rýže denně nebo vsaďte na stejné množství čerstvého špenátu. Tady najdete foláty v dostatečném množství.

Boule na rukou jsou také příznakem

Tento příznak obvykle nebolí. Ovšem když si prsty přejedete po prstech druhé ruky, dost možná ucítíte v místě kloubů nezvyklé vybouleniny. Nejde o nic jiného, než o nedostatek vitaminu A. Pokud na sobě tento příznak zpozorujete, dopřejte si tepelně upravenou mrkev, ale také nejrůznější semínka.

Šedivé vlasy volají po mědi

Ovšem lámání vlasů nemusí být jediným problémem, který vás může postihnout. Pokud se potýkáte s předčasným nebo velmi rychle postupujícím šedivěním, zaměřte se na měď. Tu najdete především v čerstvých mořských plodech nebo také v houbách. Dopřávejte si proto některou z těchto potravin alespoň obden.

I únava může být problémem

Necítíte se poslední dobou ve své kůži a svůj volný čas ze všeho nejraději trávíte v posteli? Pak může být problémem vitamin D. Zejména během zimy ho míváme nedostatek. Jeho skvělým zdrojem je rybí tuk, ovšem není chybou vsadit ani na doplňky stravy. Navíc vám pomůže také s vaší těžce zkoušenou imunitou.

Na co ukazují křeče

Míváte velmi nepříjemné bolesti v lýtkách nebo vám čas od času cuká oční víčko? Pak není problémem nedostatek vitaminů, ale naopak minerálů. A to konkrétně hořčíku. Nejvíce ho najdete v banánech, mandlích nebo nejrůznějších semínkách. Ostudou však není ani nákup multivitaminů, které vám obvykle rychle uleví.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]