Naučte se rozpoznat příznaky nedostatku důležitého vitamínu pro imunitní systém. Jednoho dne byste mohli litovat

Fotografie: Depositphotos

Vitamin C, nazývaný také kyselina askorbová, je pro správné fungování našeho organismu nezbytný. Nedostatek tohoto vitaminu se může projevovat různými příznaky.

Přestože je v dnešní době snadné koupit si v lednu maliny nebo exotický meloun, když už nám tedy přestane chutnat kysané zelí (výborný zdroj vitaminu C), i dnes se společnost potýká s nedostatečným příjmem tohoto vitaminu. Vitamin C je přitom jednou z nejdůležitějších složek naší potravy, říká lékař Atli Arnarson. Podporuje imunitní systém, proces hojení, chrání cévy a výrazně usnadňuje vstřebávání železa. Je znám také tím, že bojuje proti volným radikálům. Dospělí potřebují denní příjem 75-90 mg vitaminu C a kuřáci pak až 125 mg. V rostlinných zdrojích se vyskytuje v různém množství.

V čem se vitamín C nachází

V minulosti získávali lidé vitamíny pouze z přírodních zdrojů. Z různých plodů, bylinek naklíčených semen. Postupem času, jak docházelo k rozvoji medicíny a chemického průmyslu, začaly se vitaminy z těchto přírodních zdrojů uměle získávat a na počátku 20. století jsme je již uměli pomocí chemických procesů syntetizovat. V současnosti vitaminy často produkují geneticky modifikované mikroorganismy (tzv. GMO).

Fotografie: Freepik

Takto dochází k výrobě izolovaných látek, které se před konečným užitím oddělují od použitých chemikálií či GMO a dále se pročišťují. Stále častěji se však ozývají hlasy, které tvrdí, že u uměle vyráběných vitamínů není takový zdravotní přínos, jaký se očekává.

Fotografie: Freepik

Přestože z hlediska chemické struktury jsou identické s přírodními, bývá jejich působení mnohdy odlišné. V přirozených zdrojích se totiž vitaminy vždy vyskytují společně s dalšími látkami, které zlepšují vstřebatelnost, využitelnost a umocňují jejich účinnost.

Nejlepší zdroje vitaminu C

Většinou všichni spojujeme vitamin C s citrusovými plody. Je sice pravdou, že citrusy jsou velmi dobrým zdrojem vitaminu C, ovšem pouze za předpokladu, že jsou kvalitní a čerstvé, což v našich zeměpisných šířkách může být problém. Pokud jsou citrusy sklízeny částečně nezralé, dlouze se k nám dováží a skladují za běžné teploty, což v konečném důsledku znamená, že obsah vitamínů je poměrně nízký. V přírodě však můžeme naštěstí nalézt i jiné hodnotné zdroje. Níže vám uvádíme další potraviny, které jsou bohaté na vitamín C.

Fotografie: Freepik
  • Kmín (100 g) – 700 mg
  • Rybíz (100 g) – 200 mg
  • Chilli papričky (100 g) – 190 mg
  • Petržel (100 g) – 70 mg
  • Oranžový (střední) – 95 mg
  • Zelený pepř (100 g) – 90 mg
  • Citron (střední) – 85 mg
  • Brokolice (100 g) – 75 mg
  • Květák (100 g) – 60 mg
  • Kiwi (1 střední plod) – 55 mg

Možné příznaky nedostatku vitaminu C

Nedostatek tohoto vitaminu se může projevit únavou, krvácení dásní, špatným hojením ran, slabostí, podrážděností, úbytku hmotnosti, bolestmi svalů a kloubů. Mohou se vám také snáze objevovat modřiny, aniž byste tušili, jak jste k nim vlastně přišli. Mohou se u vás také projevit dentální problémy, jako zvýšená pohyblivost zubů nebo jejich vypadávání, dále také suchá kůže, otoky nohou nebo zvýšená lámavost nehtů.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]