Rozpoznejte včas nejčastější příznaky mrtvice. Mohou vám nebo někomu blízkému zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Náhlá porucha krevního oběhu mozku může zastihnout kohokoliv. Před mrtvicí můžete rozpoznat několik příznaků, které by vás měly včas varovat, říká doktorka Heidi Moawad.

Mrtvice patří mezi nejvážnější onemocnění, která mohou člověka potkat. Každým rokem postihne přibližně 10 milionů lidí na celém světě. Při mrtvici je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože se jedná o neodkladný stav. Nejdůležitější roli zde hraje čas, protože v důsledku nedostatečného prokrvení mozku může mrtvice způsobit ztrátu až 2 milionů neuronů za minutu. To má za následek nenávratné poškození mozku nebo smrt.

Dva druhy mrtvice

Existují dva druhy mrtvice. Tím prvním je hemoragická mrtvice. Tvoří přibližně 20 % všech mozkových příhod. U tohoto druhu je menší riziko přežití. Dochází k němu při prasknutí cévy v oblasti mozku. Druhým typem mrtvice je ischemická cévní mozková příhoda. Je mnohem častější a tvoří přibližně 80 % všech mozkových příhod. U tohoto druhu se vytvoří krevní sraženina, která zamezuje normálnímu toku krve do mozku nebo ho v některých případech zcela zablokuje.

Fotografie: Freepik

Důvody vzniku mrtvice

Většina nemocí má nějaký důvod, proč vznikla. U mrtvice je to nejčastěji nezdravý životní styl. Nezdravá strava, která obsahuje velké množství cukru, soli a tuku, zvyšuje riziko, že se u vás objeví jakákoliv nemoc.

Mezi nejčastější onemocnění při nezdravém životním stylu řadíme cukrovku, hypertenzi a vysoký cholesterol. Jestliže má člověk dlouhodobě zvýšený tlak, riziko mrtvice se zvyšuje až o 80 %. Dalšími rizikovými faktory je stárnutí, alkohol, kouření nebo rodinná anamnéza.

Fotografie: Pixabay

Nejčastější příznaky mrtvice

Pokud se vám podaří včas rozpoznat příznaky mrtvice, můžete si tak zachránit život. Jakmile pocítíte jeden z příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc. Mezi nejčastější známky infarktu patří náhlé znecitlivění jedné strany těla, bolest nebo ochrnutí poloviny těla, náhlý pocit zmatenosti, problémy s řečí, dvojité vidění, dušnost, závratě a ztráta rovnováhy a náhlá silná bolest hlavy.

Fotografie: Pixabay

Jak se vyhnout mrtvici

Snažte se, abyste nebyli ve stresu. Choďte cvičit například jógu nebo dělejte jiný sport, který vás odvede od pracovních myšlenek a jiných povinností. Každou noc byste měli spát alespoň 7 hodin. Do jídelníčku zařaďte zdravé potraviny a pokuste se jíst vyváženě. Jestliže máte nějaká kila navíc, zkuste je shodit.

Fotografie: Freepik

Vyhnete se tak vysokému tlaku, cholesterolu, cukrovce a mnoha dalším onemocněním. Pokud máte vysoký tlak, začněte se s ním léčit. Snížíte tak riziko mrtvice až o 40 %. Pravidelně cvičte, abyste zlepšili své zdraví a postavu. Přestaňte s kouřením, protože už po 6 měsících se riziko mrtvice sníží na polovinu. Přestaňte pít alkohol, nebo jeho konzumaci alespoň omezte.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]