Varovné signály, které tělo vysílá před infarktem. Jejich včasné rozpoznání může zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Infarkt myokardu patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí v Evropě. Naše tělo nám vysílá znamení již dlouhou dobu předtím, než k němu dojde. Zjistěte, jak tyto příznaky rozpoznat.

Problémy se srdcem jsou velmi častým důvodem hospitalizace. Naše tělo nám ale již při začátku onemocnění vysílá signály, které bychom neměli ignorovat a měli bychom vyhledat odborníka. Jaké jsou nejčastější příznaky onemocnění, kterými se nám tělo snaží naznačit, že bychom měli zpomalit a nechat se vyšetřit? Kdy je potřeba opravdu zpozornět a nebanalizovat naše zdravotní obtíže?

Prvotní příznaky onemocnění srdce

Jedním z prvních příznaků onemocnění je slabost. Jakákoliv nemoc je vyčerpávající a na naše tělo klade větší nároky. Před infarktem dochází k postupnému zhoršování průtoku krve a naším tělem a tím i změnám v našich tepnách. Pokud v těle není zachován správný koloběh krve, dochází k oslabení svalů a to se může podepsat na naší koordinaci a schopnosti chůze. Únava následně postihuje celé naše tělo, nejen svalovou soustavu.

Fotografie: Freepik

Špatný průtok krve v těle se projevuje také tím, že se u nás častěji vyskytují závratě a studený pot. Dochází k němu vlivem nedostatečně prokrveného mozku. Velký dopad na zdravotní stav našeho srdce má ale i obyčejná chřipka nebo nachlazení. Mnoho lidí, kteří infarkt prodělalo, popisují, že bezprostředně před ním trpěli stejnými příznaky jako během nachlazení. Je proto potřeba nezanedbávat ani tento projev našeho těla, že něco není v pořádku.

Neodkládejte návštěvu odborníka

 Nejznámějším příznakem infarktu je silný tlak a pocit tíhy v oblasti hrudního koše. Tato bolest je vyznačuje tím, že se často šíří do levé paže nebo podpaží. Není ale výjimkou, že pacienti pociťují bolest také v oblasti krku, čelisti, zad nebo břicha. Tato bolest obvykle trvá déle než 15 minut a v tomto případě opravdu není na co čekat a je potřeba neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. 

Fotografie: Unsplash

Častým příznakem jsou také problémy s dýcháním. Pokud dojde k ucpání tepen, do plic se nedostává dostatečné množství krve a nejsou tak schopné správně fungovat. Plíce a srdce jsou dva systémy v těle, které spolu spolupracují. Pokud je tedy jeden z nich oslaben, oslabuje to i ten druhý. Při potížích s dýchání bychom neměli návštěvu odborníka odkládat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]