Účinky zázvorové vody na zdraví nehledě na věk. Přírodní zázrak, který má ale i své limity

Fotografie: Freepik

Kořen zázvoru je dnes nejen běžně používanou potravinou, ale i výborným pomocníkem v medicíně. Můžeme si z něj připravit lahodný zázvorový čaj.

Zázvor má na naše tělo silné protizánětlivé účinky. Zánět je jednou z nejpřirozenějších funkcí našeho organismu, brání se tím proti bakteriím a chemikáliím, které jsou pro naše tělo cizí. Pokud je výskyt zánětu chronický, je zapotřebí změnit nejen naše stravovací návyky, ale také celkový životní styl. Pravidelná konzumace zázvoru nebo zázvorového čaje totiž dokáže zánět nejen léčit, ale také mu předcházet. Nedávná studie také zjistila, že zázvor dokáže snížit alergickou reakci, která má spojitost se zánětem. 

Jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů 

Zázvor se považuje za jeden z nejsilnějších antioxidantů. To znamená, že se jedná o potravinu, která je schopna bojovat s reaktivními formami kyslíku, které způsobují oxidační stres a nevratně poškozují buňky našeho těla. Jejich tvorbu podporuje nadměrná konzumace alkoholu, kouření nebo dlouhodobé vystavení stresu. Každodenní konzumace zázvoru může naše tělo ochránit před vznikem srdečních chorob, neurodegenerativních onemocnění, rakoviny nebo předčasného stárnutí. 

Fotografie: Pexels

Na základě studií bylo také prokázáno, že zázvorová voda dokáže snížit bolest svalů po cvičení. Pravidelná konzumace zázvoru také dokáže zpomalit selhání ledvin nebo dokonce růst nádorů u některých typů rakoviny.

Po celém světě je zázvor používán pro zmírnění obtíží se zažíváním. Dokáže totiž nejen zmírnit nevolnost, ale také účinně bojovat se zvracením. Jeho konzumaci by se ale neměli bránit ani lidé trpící cukrovkou, protože zázvor dokáže regulovat hladinu cukru v naší krvi.

Jeho konzumace během těhotenství je ale stále s otazníkem 

Často po něm ale sáhneme i v případě, že bojujeme s vysokou hmotností. Pokud je totiž kombinován se zdravou stravou a pravidelným pohybem, dokáže ztrátu přebytečných kilogramů podpořit. Zázvor totiž nejen zrychluje náš metabolismus, pokud si jej dopřejeme po jídle, budeme se cítit sytější po delší dobu a díky tomu omezíme přejídání. Pokud budeme pravidelně konzumovat zázvorovou vodu, podpoříme tím také naši hydrataci, což se pozitivně odrazí na našem celkovém zdravotním stavu. 

Fotografie: Pexels

I přesto, že je zázvor výborným pomocníkem při nevolnosti, jeho konzumace během těhotenství ještě není dostatečně prozkoumána. V tomto případě je lepší se poradit s ošetřujícím lékařem.

Stejně jako ostatní byliny totiž může zázvor negativně integrovat s ostatními léky, které užíváme. Nadměrnou konzumaci poznáme podle zdravotních projevů, jako je pálení žáhy, plynatost nebo bolest břicha. Maximální množství, které bychom měli denně konzumovat, jsou 4 gramy. 

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]