Neobvyklé příznaky během menstruace, které vyžadují návštěvu gynekologa

Fotografie: Depositphotos

Menstruace není pro většinu žen vůbec příjemná. Mezi její příznaky patří bolesti hlavy i břicha, ale také únava, špatná nálada a dost možná i nervy.

Pro některé ženy je toto období v měsíci opravdu náročné a mají potíže během něj běžně fungovat. Mnohdy by bolest bez léků možná byla k nevydržení. Existují však také příznaky, které jsou pro období menstruace docela neobvyklé a měly by vás varovat. Pokud se s nimi tedy setkáte, je vhodné je minimálně po telefonu zkonzultovat s gynekologem a ideálně si s ním sjednat schůzku, radí doktorka Nicole Galan.

Vysoký průtok krve

Pokud si během svých dnů měníte tampony nebo vložky často, je to dobře. Pochopitelně je vhodné dodržovat hygienu. Pokud vás však nadměrné množství krve nutí měnit tampony nebo vložky každou hodinu, není to normální. V takovém případě byste se měla poradit s odborníkem. Může jít o děložní problémy, jako jsou myomy nebo polypy. Navíc vás ohrožuje nadměrná ztráta krve a mohou se dostavit mdloby, závratě nebo minimálně velká únava.

Fotografie: Freepik

Křeče k menstruaci tak nějak patří, pokud jsou však stahy dělohy opravdu bolestivé a neustupují, měly byste o tom říct svému lékaři. Pravděpodobně vám doporučí antikoncepci, která způsobuje méně děložních kontrakcí, a tím také menší bolest. Můžete také trpět sekundární dysmenoreou. V takovém případě musí být diagnostikována příčina a léčba by měla samozřejmě odpovídat problému.

Pozor na horečku

Pokud máte menstruaci a dostanete horečku, která nemá jiné opodstatnění, pak určitě vyhledejte lékaře. Je totiž velmi pravděpodobné, že máte zánětlivé onemocnění, závažnou bakteriální infekci ženského reprodukčního systému, kterou způsobují chlamydie. Ty se do pochvy dostávají pohlavním stykem a dále se mohou dostat do dělohy a vejcovodů.

Fotografie: Freepik

V jakémkoliv věku se může objevit také neočekávané krvácení mezi dvěma menstruacemi. Velmi často je na vině gynekologický problém. Někdy jsou však příčinou i jiné faktory. Gynekologické příčiny mohou být polypy, myomy nebo těhotenské komplikace. Negynekologické se pak mohou týkat onemocnění štítné žlázy, žláz s vnitřní sekrecí nebo poruch srážlivosti krve.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]