Typické příznaky, které včas odhalují problémy s hormony. Jejich přehlížením si člověk zbytečně zadělává na problémy

Fotografie: Depositphotos

Hormony hrají v našem životě obrovskou roli. Mají vliv na fyzické i duševní zdraví. Pokud však dojde k narušení hormonální rovnováhy, může se to projevit mnoha způsoby.

Žlázy produkující hormony jsou součástí jednoho z nejdůležitějších systémů v těle. Jsou zodpovědné především za plodnost, metabolismus a náladu. Jakékoli poruchy se proto mohou projevit v mnoha aspektech života. Ženy někdy mohou trpět hormonálními problémy, které ovlivňují mnoho aspektů jejich života, a to jak fyzicky, tak emocionálně. Mezi běžné příznaky patří mimo jiné změny nálady a hmotnosti, bolesti a kožní problémy. Zde jsou signály, jež vám napoví, že stojí za to navštívit endokrinologa, aby zkontroloval, zda vaše hormonální léčba funguje správně. Více prozradila lékařka Marina Basina.

7 hlavních typů hormonů

Endokrinní poruchy jsou problémy s rovnováhou hormonů v těle. Hormony jsou vylučovány různými orgány – problémy s funkcí určitého orgánu mohou vést k abnormální sekreci (snížené nebo nadměrné) hormonů. Problémy s endokrinním systémem mohou vyústit v mnoho zdravotních problémů – fyzických i psychických. Mezi základní typy hormonů patří:

Progesteron

Je životně důležitý během ovulace a těhotenství. Připravuje dělohu na uhnízdění vajíčka a průběh těhotenství. Během laktace usnadňuje zvětšení prsů, aby mohly vylučovat mléko. Změny tohoto hormonu mohou způsobovat bolesti svalů, únavu a nedostatek sexuální touhy.

Kortizol

Kortizol zvyšuje celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích (stresech, infekčních chorobách, velké tělesné námaze či dlouhodobém hladovění). Kortizol reguluje krevní tlak, hladinu stresu, hladinu cukru v krvi a imunitní systém.

menopauza, hormony
Fotografie: Freepik

Estrogen

Estrogeny jsou sice přítomné u žen i mužů, ale jejich množství je nejvyšší u žen v reprodukčním věku. Jsou důležité pro vývoj sekundárních pohlavních znaků ženského těla, jako jsou prsa, a také jsou zodpovědné za nástup menstruace. U mužů estrogen reguluje například vývoj spermií a má také úlohu ve vývoji libida.

Testosteron

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Za vylučování tohoto hormonu jsou zodpovědné vaječníky, ale jeho přítomnost je mnohem vyšší u mužů než u žen. Nejvyšší hladina tohoto hormonu je v období dospívání.

Hormony štítné žlázy

Ty jsou vylučovány štítnou žlázou a pomáhají spalovat kalorie z potravy. Při nerovnováze tohoto typu můžete náhle přibrat nebo zhubnout.

OxytocinOxytocin je přezdívaný jako „hormon lásky“ nebo „hormon lásky a důvěry“.  Souvisí s potěšením při sexu a libidem. Problémy s tímto hormonem mohou znemožnit orgasmus. Má také velký vliv na spouštění mléka při kojení a budování vztahu mezi matkou a potomky (tzv. mateřská láska).

Příznaky hormonálních problémů

Hormonální problémy se často objevují při menstruaci, těhotenství, kojení a menopauze. Méně častými příčinami těchto nerovnováh jsou však také strava, genetické predispozice a stres. Strava může vyvolat metabolické poruchy, genetika může zvýšit sklon k poruchám, jako je hypertyreóza, a stres může ovlivnit endokrinní systém uvolňováním vysokých hladin kortizolu. Zde je 15 příznaků, podle kterých poznáte, že máte problémy s hormony:

 • náhlý úbytek nebo přírůstek hmotnosti,
 • únava nebo vyčerpání,
 • nespavost nebo problémy se spánkem,
 • trávicí potíže,
 • návaly horka,
 • nedostatek sexuálního apetitu,
 • vypadávání vlasů,
 • zadržování tekutin,
 • bolesti hlavy,
 • výkyvy nálad,
 • závratě a ztráta paměti,
 • nadměrné pocení,
 • kožní problémy,
 • vaginální suchost,
 • endometrióza.

Při hormonálních změnách mají ženy ve věku 30–35 let větší tendenci přibírat na váze a ztrácet pružnost kůže a svalovou a kostní hmotu, což zvyšuje riziko osteoporózy.

Od 40. roku věku ženy přecházejí do premenopauzy a menopauzy, která trvá až do 54 let, kdy se objevují příznaky, z nichž nejvýznamnějším je ztráta menstruace. Je velmi důležité vědět, že tyto příznaky se objevují v menší či větší míře. Vyvážená strava a cvičení však mohou pomoci tyto účinky zmírnit. Nezapomeňte alespoň jednou ročně navštívit lékaře na preventivní prohlídku.

Zdroj: Healthline