Hormonální nerovnováha = seriózní problém, kterému ženy ve většině případů nevěnují dostatečnou pozornost

Fotografie: Depositphotos / Edit

Hormony jsou velmi důležitou součástí našeho života, zejména při snaze o dítě, ale nikdy si to neuvědomíme, dokud nezačnou selhávat.

Endokrinní poruchy jsou problémy s rovnováhou hormonů v těle. Hormony jsou vylučovány různými orgány – problémy s funkcí určitého orgánu mohou vést k abnormální sekreci (snížené nebo nadměrné) hormonů. Problémy s endokrinním systémem mohou vést k mnoha zdravotním problémům – fyzickým i psychickým, říká lékařka Marina Basina.

Příznaky hormonálních výkyvů

Hormonální změny mohou mít nepříjemný vliv na váš každodenní život, ale mohou také narušit plodnost. Jejich pochopení vám pomůže pocítit rozdíl mezi tichým utrpením a znovuzískáním pocitu pohody a otěhotněním. Přečtěte si příznaky, které mohou být známkou toho, že vaše hormony nefungují tak, jak by měly.

Chronická únava, nespavost i problémy s pamětí

Každý se občas cítí trochu unavený, ale pokud se to děje neustále, mohou být na vině hormony. Příliš mnoho progesteronu způsobuje, že se cítíte více ospalí. Další příčinou únavy je porucha funkce štítné žlázy. Krevní test vám pomůže určit, se kterým hormonem máte problém.

Příčinou nespavosti může být příliš nízká hladina progesteronu. Pokud se neléčí, může způsobit problémy s usínáním. Ovlivňuje nejen usínání, ale i udržení spánku. Změny estrogenu a progesteronu mohou ztížit zapamatování a střízlivé uvažování. Pokud máte výpadky paměti, poraďte se se svým lékařem.

Fotografie: Pixabay

Tvorba akné, žaludeční problémy

Je normální, že se s blížící se menstruací objevují kožní problémy. Pokud však akné přetrvává příliš dlouho, může být způsobeno androgeny. Příliš mnoho těchto látek způsobuje, že olejové žlázy pracují příliš intenzivně a ucpávají póry. Hormonální nerovnováha způsobuje rovněž bolest břicha. Existuje mnoho příčin bolesti, nadýmání nebo nevolnosti. Žaludek je však citlivý na hormonální změny, takže je možné, že máte hormonální problémy. Vyplatí se to nechat zkontrolovat.

Změny na prsou a nepravidelná menstruace

Pokud máte pocit, že jsou vaše prsa menší než obvykle, klesá hladina estrogenu. Pokud máte pocit, že jsou vaše prsa plnější, zvyšuje se hladina estrogenu. Vyplatí se poradit se s lékařem. Pokud je vaše menstruace nepravidelná, můžete mít příliš mnoho nebo příliš málo estrogenu nebo progesteronu. Poraďte se se svým lékařem, protože to může být také příznak cysty na vaječníku.

Návaly horka a noční pocení a deprese

Příznaky spojené s blížící se menopauzou jsou obvykle způsobeny nízkou hladinou estrogenu. Náhlé změny estrogenu mohou způsobit nepořádek s některými látkami v mozku, jako je dopamin nebo seratonin. To může způsobit výkyvy nálad nebo deprese.

Fotografie: Pexels

Zvýšená chuť k jídlu, průjem

Když estrogen klesá, může to ovlivnit další hormon zvaný leptin, který je zodpovědný za centrum hladu. Proto máš vlčí apetit. Pokud vaše hormony způsobují průjem, žaludek vám říká, že máte příliš mnoho nebo příliš málo estrogenu nebo progesteronu. To však platí pouze v případě, že máte některé z dalších příznaků uvedených v tomto seznamu.

Vaginální suchost a nízké libido

Je normální, že se to čas od času stává. Pokud však pociťujete suchost neobvykle často, je to proto, že vám klesá hladina estrogenu. Pokud máte menší zájem o sex než obvykle, může se jednat o pokles hladiny testosteronu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]