Tvaroh – zajímavosti a recept na pomazánku

Tvaroh je mléčný výrobek. Existuje už více jak tisíc let a stále je velmi oblíbený. Je totiž všestranný, chutný a přitom si ho může dovolit každý!

Je zdraví prospěšný

Je stravitelný a obsahuje spoustu vitamínů. Kromě toho obsahuje vápník, který naše tělo velmi potřebuje. Pokud berete antibiotika, je tvaroh skvělým pomocníkem při čištění střev od bakterií a hnilobných mikrobů.

Je vhodný při hubnutí

Ani při hubnutí se tvarohu nemusíte zříkat! Naopak – pokud si dáte odtučněnou formu, dostanete do sebe málo kalorií, ale zaženete hlad na hodně dlouho.

Je kosmetickým pomocníkem

Tvaroh sice nenajdete ve složení make-upu nebo rtěnek, ale můžete si z něj doma vyrobit vlastní pleťovou masku. Umí hydratovat, regenerovat. Pokud k němu navíc přidáte med, tak zároveň pleť krásně vyživí.

Je důležitý pro mozek

A to hlavně v pokročilém věku. Bílkoviny v něm obsažené jsou důležité pro činnost mozku ve stáří. Jejich nedostatek zapříčiňuje ochablou výkonnost.

Recept na tvarohovou pomazánku

Tvaroh si můžete dát na svačinku samotný, třeba s vanilkovým cukrem. Pokud máte ale raději tvaroh nějak zpracovaný, zkuste tvarohovou pomazánku!

Ingredience:

Cibule, červená paprika, tvaroh, máslo, sladká mletá paprika, pepř, sůl.

Postup:

Cibulku nakrájíme na jemno a totéž uděláme s paprikou. Smícháme dohromady tvaroh a máslo (je vhodné nechat máslo trošku rozpustit, aby se neudělaly hrudky). K vzniklé hmotě přidáme cibulku, papriku. Podle chuti opepříme, osolíme a přidáme sladkou papriku. Pečlivě vše promícháme, necháme vychladit.

Pomazánku podáváme s čerstvým chlebem či rohlíkem – v rámci zdravé výživy nejlépe s celozrnným pečivem! Navíc můžete přidat ještě čerstvou pažitku.

Dobrou chuť!

 Fotografie: Cottage cheese & tomatoes (#640) Author: regan76 licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com