Torze vaječníku je jedním z akutních stavů, který je třeba neprodleně řešit

Fotografie: Freepik

Skok na trampolíně může být nebezpečnější, než si myslíte. Torze vaječníků se projevuje silnou bolestí v podbřišku, nevolností a někdy i zvracením. Tyto příznaky vás před onemocněním mohou včas varovat. Jedná se totiž o nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Řekneme vám, co je torze vaječníků a kdo patří do rizikové skupiny.

Co je torze vaječníků?

Jiný název pro torzi je zkroucení nebo přetočení. V tomto konkrétním případě se jedná o situaci, kdy vaječník a část vejcovodu pod vlastní vahou sestupuje a obklopuje cévní výstelku. Z tohoto důvodu je narušen přívod krve do vaječníků, tok lymfy, a pokud nedojde k okamžitému zákroku, může se dostavit také nekróza tkáně.

Kdo je v ohrožení?

Torze vaječníků se může vyvinout v jakémkoli věku, ale hlavní rizikovou skupinou jsou ženy a dívky ve věku od 15 do 30 let. Torze se také často vyvíjí během těhotenství. Přibližně 20 % případů je způsobeno tímto požehnaným stavem.

Faktem je, že tkáně mladých žen jsou pružnější a více podléhají transformaci, navíc fluktuace hormonálních hladin jsou také silnější v plodném věku, což je jeden z hlavních, rizikových faktorů.

Vaše osobní riziko je také vyšší, pokud vám byly v minulosti diagnostikovány cysty nebo jiné útvary na vaječníku. Jednat se může o novotvary zejména o velikosti 5 až 10 cm a cysty (zejména vícečetné), které nejčastěji vedou ke vzniku torze. Své zdraví v této oblasti byste si proto měli hlídat a v případě potřeby upozornit svého gynekologa na své obtíže.

Další rizika

Dalším rizikovým faktorem je užívání léků na plodnost a dokonce i některé sporty. Čím větší je váha vaječníků, tím vyšší je riziko předávkování, a proto mohou být nebezpečné všechny léky, které tento orgán zatěžují.

Jde-li o sport, fyzická aktivita spojená se skákáním může vést k posunutí vaječníku a tvorbě torze. Nebezpečné je to obzvláště během období hormonálních výkyvů včetně těch, které souvisí s menstruačním cyklem.

Je to nebezpečné?

Bohužel toto onemocnění je velmi nebezpečné. Pokud vaječník nemá dostatek krve a její dodávka není včas obnovena, může začít proces tkáně, stejně jako hemoragický infarkt. Pokud bude operace provedena včas a obnoví se přívod krve do vaječníku, bude s největší pravděpodobností schopen pokračovat v plnění své funkce. Ale i kdyby ne, torze vaječníku díky tomu nezpůsobí neplodnost. Druhý vaječník bude i nadále fungovat a budete mít stále šanci otěhotnět.

Ano, toto onemocnění se musí ve většině případů řešit operativně, ale nemusíte se ničeho obávat. Včasná operace je mnohem lepší, než všechny ostatní následky, kterými byste trpěly bez ní.

Pro ženy všeho věku je extrémně důležité hlídat si zdraví svých pohlavních orgánů, protože zanedbání prevence a ignorování příznaků může vést k vážným následkům a někdy končí i smrtí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]