Příznaky, které byste za žádných okolností neměli ignorovat. Mohou totiž značit potíže se srdečními funkcemi

Fotografie: Freepik

Vnímejte signály svého těla pečlivě a dbejte na své zdraví. Pokud tak zaznamenáte tyto příznaky, okamžitě jednejte. Může se jednat o potíže se srdcem, říká lékařka Payal Kohli.

Zdraví je věc, která je v životě nejdůležitější a je proto důležité jej bezpodmínečně chránit a pečovat o něj. Za tím však stojí celá řada faktorů od životního stylu, stravy a pohybu, je nutné si však také pozorně všímat svého těla a signálů, které nám dává. Ty totiž mohou pokazovat na nejednu zdravotní potíž, která by naše zdraví mohla ohrozit.

Když se ozve nemocné srdce

Zdraví srdce bývá velmi často spojeno také s celkovým zdravím a také především se životním stylem, jakým žijete. Je proto skutečně důležité o své tělo pečovat a dopřávat mu vše, co potřebuje, a to jak v těch potravinových, tak i nepotravinových složkách. Základem je tak zdravá strava, dostatek pohybu, absence nadměrného užívání alkoholu, cigaret a jiných rekreačních drog. Pokračovat by se dalo i dále, mnozí ale nejspíše pojem zdravý životní styl znají.

Fotografie: Flickr

Bohužel někdy se i přes veškerou snahu, nedá zabránit určitým nepříznivým okolnostem a zdraví srdce je ohroženo bez ohledu na životní návyky. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pouze v USA ročně zemře přes 610 000 lidí na problémy se srdcem. Jedná se o vysoké číslo, které by však mohlo být nižší. Ve většině případů totiž začne tělo postiženého vykazovat určité signály, které jsou se srdečními potížemi spojené a na tento problém poukazují.

Bolest paží

Velká většina lidí, kteří překonali infarkt nebo podobné srdeční selhání, potvrdila, že jedním z podivných příznaků toho, že něco není v pořádku byly také bolesti paží. U mužů se objevovaly obvykle v levé paži a ženy naopak cítily nepříjemné pnutí nebo tlak v obou horních končetinách. Některé z nich si stěžovaly na bolesti loktů, ale také ramen nebo samotného svalu.

Fotografie: Freepik

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát důležité, při takových bolestech, které nemají logické odůvodnění jako například pád a naražení, svalové přemožení a další, je lepší kontaktovat lékaře. Je to totiž proto, že bolest srdce putuje nejčastěji do míchy, kde se nachází hned celá soustava nervů a nervových zakončení. Mozek tak může být zmatený a bolest srdce vyhodnotí jako bolest paže.

Dýchací potíže

Dalším častým příznakem, který může poukazovat na kardiovaskulární potíže, je také dušnost a problémy s dýcháním. Tyto potíže se tak většinou projevují právě častým popadáním dechu ale i těžkostmi s dýcháním, a to jak při jakékoliv fyzické zátěži, tak i za normálního klidového stavu. Pokud tak máte, problémy s dechem po vyběhnutí několika málo schodů, nebo se objevuje dušnost i zcela bezdůvodně, měli byste zvážit návštěvu lékaře.

Fotografie: Freepik

Bezdůvodné potíže s dýcháním totiž nikdy nejsou jen tak a mohou být příčinou mnoha různých potíží. Jednou z nich je také kardiovaskulární onemocnění, při kterém srdce nepracuje tak, jak má a dochází mimo jiné i plicním a respiračním komplikacím. Ty jsou nejčastěji způsobené nesprávnou srdečnou činností, při které se nesprávně okysličuje krev a tím pádem se také zhoršuje dýchání.

Nepřestávající kašel

Dalším problémem, který je spojován s nesprávnou činností srdce, je také dlouhotrvající a nepřestávající kašel. Ten je mimo jiné také spojen i s problémy s dýcháním a dušností, takže se jedná o přidružený příznak. Neměl by však být ignorován, a to zejména v případě, kdy dochází k vykašlávání krve nebo růžově či červeně zbarveného hlenu.

Fotografie: Freepik

V takovém případě je na místě okamžitě, jakmile si toho všimnete, kontaktovat lékaře. I pokud by to nebyl příznak kardiovaskulárního onemocnění, není vykašlávání krve ani krvavého hlenu dobrým znamením. Problém se tak bude nacházet pravděpodobně někde v plicích a není dobré jej zanedbat a ignorovat.

Nadměrná úroveň stresu

Ačkoliv stres může být spojován hned s celou řadou nejrůznějších zdravotních problémů a komplikací, nejnovější studie jej spojují také s kardiovaskulárními potížemi. Podle nich může být nadměrná úroveň stresu spojená například s tachykardií, vysokým krevním tlakem nebo také sníženou srdeční frekvencí.

Fotografie: Freepik

V každém případě se však nejedná o nic dobrého a stres obecně patří mezi nepříliš příznivé zdravotní jevy. Pokud tedy sami cítíte, že jste dlouhodobě psychicky vytíženější a stresují vás i běžné záležitosti a maličkosti, promluvte si o svém problému s odborníkem, který vám doporučí správný postup, kterého byste se měli držet.

Otoky nohou

Jedním z nejčastějších příznaků nemocného, nebo nesprávně pracujícího srdce jsou oteklé dolní končetiny s viditelně změněnou barvou. Ta bývá nejčastěji výrazně namodralá, nebo dokonce s rudým či fialovým odstínem. Tento doprovodní jev je způsoben nesprávnou činností srdce, kvůli které dochází také ke špatné cirkulaci krve, která se tak do této částí těla téměř nedostává.

Fotografie: Freepik

K otokům nohou však může docházet například při dlouhém stání, nárazově vyšší fyzické námaze nebo také během těhotenství. Jak tedy vědět, kdy se jedná o běžnou záležitost a kdy je už něco špatně? Při výše zmíněných okolnostech se většinou jedná o krátkodobou záležitost, která do několika hodin nebo dnů zmizí a již se znovu neobjevuje. Pokud ale s nateklými nohami bojujete delší dobu a dalo by se to nazvat chronickým problémem, je lepší zbystřit.

Nevolnost a nechuť k jídlu

Dalším možným příznakem, který poukazuje na potíže se srdcem mohou být také časté žaludeční nevolnosti a nechuť, nebo úplná ztráta chuti k jídlu. Jedná se však o příznak, který musíte pečlivě sledovat a vyloučit jiné případy, kdy k nevolnostem může docházet. Pokud si tak jste jistí, že se nemůže jednat o těhotenství, zkažené potraviny nebo jiné potíže, připravte se na cestu k lékaři.

Fotografie: Freepik

Nevolnosti a nechuť k jídlu totiž mohou být způsobeny nesprávnou činností srdce. Jejím vlivem tak dochází k nadměrné akumulaci tekutin v oblasti jater a střev a tím také k nesprávnému trávení. Jedná se však o jeden z méně častých příznaků, který bývá mnohdy přidružen k jiným komplikacím a jiným druhům signálů.

Závratě a ztráta vědomí

Závratě anebo dokonce až ztráta vědomí patří mezi další nežádoucí jevy, které jsou úzce spjaty s možností kardiovaskulárních potíží. Většinu se tak stává kvůli neúměrně rychlému poklesu krevního tlaku, ke kterému by za normálních okolností nemělo docházet. Pokud tedy pozorujete opakování těchto příznaků, kontaktujte lékaře a podstupte potřebná vyšetření.

Fotografie: Freepik

Zejména v případě, kdy dochází k opakovaným a častým závratím nebo také k častému problému se ztrátou vědomí. Tyto potíž jsou totiž opět sami o sobě dosti nebezpečné, a proto je lepší nic nepodcenit a včas jednat. Při chronickém opakování by totiž mohlo snadno dojít k zranění, a to bez ohledu na příčinu těchto problémů.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]