Pozor na syndrom bílého pláště. Strach z lékaře může ohrožovat na životě i ženy

Fotografie: Depositphotos

Návštěvy u gynekologa nejsou právě z těch nejoblíbenějších. Většina prohlídku nějak přetrpí. Ale řada žen nepřekoná ostych a preventivním prohlídkám se vyhýbá.

Na preventivní kontrolu je třeba chodit nejen u praktického lékaře, ale v případě žen také ke gynekologovi. Je to nedílná součást moderní péče o zdraví. Spousta žen však považuje prohlídku u ženského lékaře za potupnou a raději na ni ani nejdou. Nedělají pochopitelně dobře, protože jen pravidelnými kontrolami lze předcházet závažným onemocněním ženských pohlavních orgánů. Strachu z lékařů se říká syndrom bílého pláště a rozhodně stojí za to se ho naučit zvládat, radí doktorka Carissa Stephens.

Jak si gynekologickou prohlídku užít

O užívání si během gynekologické prohlídky nelze ani uvažovat, jelikož ženy se ji snaží především rychle odbýt. Pospíchat ale nemá cenu, lékař musí pacientku řádně vyšetřit. Pokud se stydíte chodit před ním jen ve spodním prádle, případně bez něho, vezměte si na kontrolu sukni. Tu pak stačí jen vykasat, než si lehnete na vyšetřovací lehátko, kterému ženy s oblibou říkají „koza“. Prohlídku berte s nadhledem. Víte, kolik pacientek se u gynekologa během dne vystřídá? Je to profesionál a také tak ke své práci přistupuje.

Raději nic nezamlčujte a partnera nechte doma

Možná se ve společnosti svého partnera cítíte lépe. Ale během gynekologické prohlídky tam nemá co dělat. I lékař potřebuje mít na svou práci klid a nemusí mu být právě příjemné, když se mu váš partner bude dívat pod ruku. Nezapomeňte se zmínit o všech problémech, které vás trápí. Lékař není věštec a neumí odezírat vaše myšlenky.

Fotografie: Depositphotos

Nezapomínejte na hygienu a rady strýčka od Googla si nechte pro sebe

V dnešní době je hygiena již samozřejmostí, protože snad každý má přístup k teplé vodě a mýdlu. Proto i ke gynekologovi jděte hezky vymydlená v čistém prádle. Žádný lékař nemá rád, když mu budete radit, jak léčit, protože jste si to přečetla na internetu. On vystudoval šest let medicíny, absolvoval atestaci a další odborná školení, takže opravdu ví, jak léčit.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]