Tabuizované otázky, na které se neodvažujete zeptat svého lékaře

Fotografie: Pexels

Před lékařem se ne vždycky odvážíme říci úplně všechno, co bychom měli. Někdy máme strach, jindy se stydíme. Doktor však může najít řešení, jen pokud se mu svěříte se vším, co vás trápí.

Hemeroidy nejsou ničím neobvyklým. Ve skutečnosti jsou to jen cévy ve výstelce konečníku. Z vnější strany tvoří malé bolestivé kuličky. Ty se projevují krizí. Vnitřní kuličky způsobují hlavně krvácení a mohou také růst a začít vyčnívat mimo konečník. S tímto problémem je potřeba bojovat a nestydět se svěřit svému lékaři. Začít však můžete také sami doma změnou své stravy.

Na hemeroidy platí vláknina

Pokud vás trápí hemeroidy, je třeba zvýšit příjem potravin bohatých na vlákninu. Jde například o luštěniny, hrozny, jablka, cuketu, lilek, mrkev, špenát nebo obilný chléb. Důležité je pít také více vody. Vypít byste měli alespoň 1,5 litru za den. Naopak snížit byste měli konzumaci alkoholu, který rozšiřuje cévy. Pokud se vám chce na toaletu, nezadržujte to. Naopak ani příliš netlačte. Využít můžete také krémy. Lékař vám pravděpodobně nabídne umístit gumičku na výčnělek.

Fotografie: Pexels

Další problém, za který se stydíme, je nadýmání. Sami se můžete zamyslet nad tím, co jíte, a upravit stravu. Vhodná je vařená zelenina a také konzumace jídla v klidu v sedě. Důležité je správně žvýkat a pravidelně močit. Vyvarujte se pojídání zelí, cibule a luštěnin. Lékař vám pravděpodobně poradí to samé. Pokud vás trápí zápach nohou, pravděpodobně máte houby nebo bakterie. Často se myjte a dezinfikujte nohy. Lékař vám v případě nutnosti předepíše antimykotikum ve formě krému či gelu.

 

Trápit vás může špatný dech

Po probuzení můžete pociťovat těžký dech, který zapáchá. V tomto případě je vhodné používat ústní vodu ideálně po každém jídle. Ráno a večer si zuby důkladně vyčistěte a jednou denně je vhodné používat dentální nit. Pokud s tímto problémem půjdete za lékařem, záleží na konkrétním problému. Pokud je zubního původu (kaz, zánět dásní), pošle vás k chirurgovi. Ten vás následně provede potřebnou péčí. Pravděpodobně odstraní příčinu a poučí vás pro příště.

Fotografie: Pexels

Dalším problémem, o kterém se špatně hovoří, je vaginální suchost. Objevuje se často při menopauze. Při prvních známkách je vhodné nanést několik kapek macerátu třezalky tečkované. Lékař vám pravděpodobně nabídne hormonální léčbu. Posledním problémem může být pocení, které souvisí se zápachem. Řešením je častější hygiena a bavlněné oblečení. Používejte antiperspirant na místo deodorantu. Dermatolog vám případně nabídne ošetření iontoforézou.

Zdroj: TopSante

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]