SÚKL varuje české pacienty před nedostatkem těchto extrémně důležitých léků
Fotografie: Depositphotos
20. září 2024Lenka Burešová
V České republice je v současné době výpadek několika důležitých léků, které jsou těžce nahraditelné, informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.
V českých lékárnách dochází k nedostatku několika klíčových léčiv, které jsou pro pacienty obtížně nahraditelné. Výpadky způsobují výrobní a obchodní problémy, a některé léky nebudou dostupné až do jara příštího roku. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před důsledky pro pacienty, kteří na tyto léky spoléhají, informoval web TN.
Nedostatek léků a jeho příčiny
Pacienti po celé České republice mohou v těchto dnech čelit nedostatku léků, které jsou pro jejich léčbu nezbytné. Mezi ty nejvíce postihnuté patří Exacyl, Tisercin, Isame a Clarinase Repetabs. Důvody výpadků sahají od problémů s výrobou až po obchodní překážky. Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval, že většina z těchto léků je obtížně nahraditelná jinými přípravky, což stav ještě více komplikuje.
Klíčové léky na delší dobu nedostupné
Například Exacyl, lék používaný při poruchách srážlivosti krve, nebude na trhu k dispozici až do poloviny října. Isame, lék určený pro pacienty s vysokým krevním tlakem, zůstane nedostupný do konce září, udává DostupnostLéků. Další přípravek, Clarinase Repetabs, který zmírňuje příznaky sezónní alergie, se nevrátí na pulty lékáren dříve než na jaře 2025.
Lékaři a lékárníci doporučují pacientům, aby se v případě nedostatku poradili s odborníkem, který může navrhnout alternativní léčbu. V některých případech však náhrada není možná a pacienti musí čekat na obnovení dodávek. SÚKL také upozorňuje na možná rizika spojená s používáním neověřených alternativních produktů.
Fotografie: Pixabay
Perspektivy do budoucna
Podle odhadů se situace ohledně dodávek léčiv může stabilizovat až na jaře 2025. Problémy ve výrobním řetězci a obchodní překážky však nadále ohrožují pravidelnou dostupnost některých léků. Pacienti proto musí počítat s delšími čekacími dobami a možnými omezeními v přístupu k léčbě.
Počátkem tohoto roku jsme vás na ZdravémStravování informovali o tom, že Státní ústav pro kontrolu léčiv stáhnul některé léky z trhu pro jejich nežádoucí účinky. Raději si tedy zkontrolujte své domácí lékárničky.
Zánětlivá onemocnění kloubů mohou člověka postihnout v různých formách. Některé souvisejí i s onemocněním jiných orgánů. U lehčí formy zánětu dochází jen k bolesti kloubů. […]
Hledáte účinný způsob, jak bojovat s nemocemi přírodní cestou? Existuje řada metod, ale ne každá je tak snadno dostupná. Oreganový olej však dostupný je. Zde problém řešit nemusíte. Snadno si jej vyrobíte doma, a přitom je to jeden z nejsilnějších léků, které příroda nabízí. Na rozdíl od antibiotik se obejde zcela bez vedlejších účinků. Nemusíte se bát vedlejších efektů, které konzumace antibiotik nutně přináší. […]
Nepříjemné bolesti, které člověku brání plnit každodenní úkoly, jsou častým problémem, jenž lidé řeší léky proti bolesti. Existují však šetrnější, ale stejně účinné přírodní alternativy. […]
Tyto léky a potraviny rozhodně nikdy nekombinujte. Mohly by vám způsobit řadu nebezpečných stavů a ohrozit vaše zdraví. Některé potraviny a léky není dobré kombinovat, protože by to na vaše zdraví mohlo mít vážné dopady. […]