Státní ústav pro kontrolu léčiv stáhnul z českého trhu tyto léky pro jejich nežádoucí účinky

Fotografie: Depositphotos

Státní úřad pro kontrolu léčiv vydal varování před výrobkem na snížení hladiny vápníku v krvi. Jedná se o často distribuovanou značku.

Není tomu dlouho, co Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal varování před lékem Cinacalcet, jenž má být závadný. Těm, kteří ho sní, hrozí určité riziko. S hrozivou zprávou přišlo i stažení výrobku z celosvětového trhu a pozor by si měl dávat každý – nikoli pouze ti, kdo si zakoupili danou šarži. Pokud byste ho našli i u sebe doma, raději se co nejrychleji obraťte na nejbližší lékárnu a informujte o této skutečnosti personál.

Nebezpečný lék na celosvětovém trhu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stáhnul z trhu již tři různé šarže léku Cinacalcet, který slouží ke snížení vysokých hladin vápníku v krvi. Ten je určen zejména pro pacienty s endokrinními onemocněními, a proto každý, kdo ho má doma, by se měl okamžitě přihlásit v nejbližší lékárně. Důvodem tohoto úkonu byla skutečnost, že společnost oznámila problémy s kvalitou výrobku a možné vedlejší účinky, které by mohl uživatelům způsobit.

Pozor by si však měli dávat všichni, nejen rizikoví pacienti. Lék totiž často užívají lidé i preventivně a nyní by si tak mohli způsobit újmu. SÚKL ve své zprávě varuje před šarží číslo 2200931C, 2200932A a 2200933A, které slibují účinnost do roku 2025. Balení obsahuje přitom dle serveru TN.cz tabletky s 30 mg účinné látky.

Obyčejná gumová kachnička může být pro děti nebezpečná a vážně ohrozit jejich zdraví

Možné vedlejší účinky léku

Cinacalcet je lék používaný k léčbě hyperparatyreózy, což je stav spojený s nadměrnou produkcí tzv. parathormonu, který reguluje hladiny vápníku v těle. Pokud však dojde k nedostatkům v kvalitě jeho výroby, může vést k následujícím vedlejším účinkům:

  • nevolnost a zvracení,
  • příliš nízká hladina vápníku v krvi,
  • závratě a neustálá únava,
  • problémy s trávicím traktem, jako je nevolnost, plynatost a průjem,
  • alergické reakce ve formě vyrážek, svědění nebo otoků obličeje, rtů a jazyka.
Žena s bolestí břicha
Fotografie: Freepik

U některých pacientů byly hlášeny také vážnější potíže, včetně srdeční arytmie a srdečního selhání. Pokud byste tedy nechtěně lék pozřeli a začali byste se potýkat s příznaky, jako je dušnost, bolest na hrudi nebo nepravidelný srdeční tep, měli byste okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Pozor byste si měli dávat však také před závratí a neustálou únavou, které mohou být varovným signálem před mozkovou mrtvicí nebo srdečním infarktem, jak jsme na webu Zdravé Stravování uváděli.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]