Barva jazyka jako včasné varování před zdravotními problémy. Pohled do zrcadla odhalí více, než si myslíte

Fotografie: Freepik

Jazyk má pro člověka klíčový význam – nejen, že napomáhá zpracování potravy, ale rovněž slouží jako orgán řeči a chuti. Možná jste ale nevěděli, že z jeho barvy můžete vyčíst probíhající nemoc.

V lidském organismu má jazyk svoji nezastupitelnou roli. Jednak vám dennodenně umožňuje mluvit a jednak funguje jako orgán chuti a napomáhá mechanicky zpracovat přijímanou potravu. Obecně se rozlišují tři jeho části – kořen, tělo a hrot, kdy v každé z nich převládají jiné chuťové receptory. U kořene jazyku lépe vnímáte hořkou chuť, na špičce poté sladkou. Slanou chuť rozeznáte po stranách jazyku v jeho přední části a kyselou chuť intenzivněji pociťujete v jeho zadní části. Ovšem důležitá je i barva jazyku – podle té totiž rozpoznáte řadu nemocí, říká lékařka Christine Frank.

Vyplázněte svůj jazyk a určete jeho barvu

Možná jste to netušili, ale jazyk vám dokáže signalizovat celou řadu různých nemocí, s nimiž váš organismus právě bojuje. Nemoci jsou často poznat podle jeho změněné struktury, velikosti a barvy. V případě, že chcete zjistit, jakou má váš jazyk barvu, je dobré ho kontrolovat ihned po probuzení a před snídaní. Jakoukoliv konzumací nápojů, jídla, popřípadě vlivem léků či kouření, totiž může svoji skutečnou barvu změnit.

Fotografie: Pexels

V souvislosti s vaším zdravotním stavem se můžete setkat hned s několika barvami svého jazyku. Bílá barva kupříkladu značí dehydrataci, přítomnost houbové infekce či probíhající chřipku. Šedé zbarvení jazyku poté signalizuje na onemocnění trávicí soustavy. Je-li váš jazyk žlutý, pravděpodobně vás provází žaludeční či jaterní obtíže. Modrý jazyk zase poukazuje na onemocnění ledvin. Rozpoznáte-li na svém jazyku fialovou barvu, zpozorněte – ta totiž signalizuje plicní a srdeční chorobu.

Pokud váš jazyk působí celkově bledě, můžete trpět nedostatkem živin v důsledku nízkého příjmu kalorií nebo nedostatku vitamínů. Naopak světle růžový jazyk signalizuje, že se těšíte pevnému zdraví. Ovšem je-li barva vašeho jazyku spíše červená, pravděpodobně ve vašem organismu probíhá nějaká infekce či zánět. Intenzivně červená barva jazyku poté poukazuje na možné nemoci krve či špatné fungování vašeho srdce.

Nepodceňujte ani barvu povlaku na jazyku

Jste-li spokojení s barvou svého jazyku, zkuste se soustředit na jeho povlak. Jeho samotná přítomnost, barva i tloušťka totiž naznačují další možné zdravotní problémy, s nimiž se váš organismus potýká. Pravděpodobně jste si všimli, že povlak na jazyku se často liší od jeho skutečné barvy, což je normální jev. Tenký, bílý povlak je dokonce fyziologický a vůbec nic neznamená. Ovšem, je-li přítomný v silné vrstvě, poukazuje na probíhající infekci v organismu.

Fotografie: Pexels

Šedá tlustší vrstva povlaku na jazyku by měla vaši pozornost nasměrovat k vašemu žaludku. Přítomnost šedého povlaku totiž poukazuje na možný zánět žaludku čili gastritidu, nebo na přítomnost žaludečních vředů.

Žlutá vrstva povlaku značí zhoršenou funkci trávicích orgánů a hnědá vrstva povlaku vypovídá o problémech s plícemi. Nicméně v žádném případě nemusíte propadat panice. Barva jazyku či povlaku na něm není sama o sobě prokázáním onemocnění, to vám může vždy diagnostikovat jen lékař.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]