Správně bojovat se suchými a popraskanými rty neumí skoro nikdo. Je to totiž možné i bez drahých prostředků z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Vysušené, popraskané rty jsou častým problémem v zimním období. Balzámy často nestačí, svou péči o rty musíte podpořit dodatečnými procedurami.

S nástupem zimního období přichází problém, že se rty začínají vysušovat, praskat a loupat se. S poklesem teplot začne kůže na rtech snadno vysychat, což vede k bolestivému praskání, odlupování kůže a drobným krvavým rankám. Studený, suchý zimní vzduch dehydratuje pokožku, proto je obzvláště důležitá aplikace balzámů a krémů, které rty budou dostatečně hydratovat. To ale někdy nestačí, říká lékařka Christine Frank.

Popraskané rty jsou náchylné k infekci

Rozpraskané rty možná vypadají jako neškodný problém, ale jsou náchylné k infekci a také způsobují otoky, bolest, svědění, pálení a podráždění. Hydratační balzámy a krémy na rty v mnoha případech k hloubkové hydrataci a hojení rtů nestačí. Dobrou zprávou je, že existují vysoce účinné domácí prostředky, které vám mohou pomoci se s tímto problémem vypořádat.

Maska s aloe vera a medem

Šupinatá kůže je velmi citlivá. Tento stav často vede ke krvácení a bolesti. Je velice důležité odstranit odumřelou kůži ze rtů. Pokud hrubé rty pouze navlhčíte, aniž byste předtím odstranili odumřelou kůži, nebude to mít žádný účinek. Proto je tak důležité nejdříve použít tuto masku a až poté ošetřit rty balzámem.

Budete potřebovat:

  • 1 lžičku přírodního medu,
  • 1 lžičku gelu z aloe vera.

Smíchejte med a aloe vera a naneste na rty. Směsí masírujte rty po dobu 10 minut. Poté, co jsou praskliny dobře navlhčeny, naneste silnou vrstvu na rty a na vrch položte voskový papír. Počkejte, až směs zaschne, a následně papír pomalu odstraňte. Najdete na něm zbytky oloupané kůže. Rty omyjte studenou vodou a hydratujte jednoduchým hydratačním gelem nebo balzámem. Použitím této masky 3–4krát se zbavíte odumřelé kůže a získáte jemné a hladké rty.

Fotografie: Pixabay

Krém z vaječného žloutku a syrového mléka

Nedostatek vitamínu E patří mezi nejčastější příčiny popraskaných rtů. Vaječný žloutek je extrémně bohatý na vitamín E a vstřebává se do hlubších vrstev prasklin. Kyselina mléčná v mléce má exfoliační účinek.

Budete potřebovat:

  • 1 lžičku žloutku,
  • 1 lžičku syrového mléka.

Žloutek a mléko dobře promíchejte a ujistěte se, že je směs tuhá, nesmí být tekutá. Naneste ji na již navlhčené rty a nechte působit 30 minut. Opláchněte studenou vodou a opakujte proceduru jednou denně před spaním.

Fotografie: Pixabay

Cukrový sirup s růžovou vodou a mátovým esenciálním olejem

Je to skvělý protizánětlivý prostředek, který pomalu, ale jistě odstraňuje popraskanou a odlupující se pokožku rtů. Cukrový sirup působí antisepticky a antibakteriálně a mátový esenciální olej snižuje bolest, svědění a otoky.

Budete potřebovat:

  • cukr,
  • růžovou vodu,
  • esenciální olej z máty peprné.

Zahřívejte cukr a růžovou vodu, dokud se v ní cukr úplně nerozpustí. Do sirupu přidejte pár kapek mátového oleje. Směs můžete během dne i noci použít, kolikrát chcete.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]