Špatné sezení u pracovního stolu může napáchat hodně škod! Jak u něj správně sedět?

Nikdy neexistovalo tolik sedavého zaměstnání, jako je tomu dnes. Moderní doba přináší sebou technický pokrok a usnadnění práce, avšak společně s tím přichází rovněž požadavek na čím dál větší množství pracovníků sedících za počítačem. Ačkoli tito zaměstnanci nevykonávají fyzicky náročnou práci, své tělo zatěžují více, než byste si pomysleli.

To hlavně proto, že většinu dne sedí ve strnulé a jednotvárné pozici. Tím trpí především ramena, krční páteř, bederní oblast, ale negativních zdravotních dopadů existuje mnohem více. Proto je nanejvýš důležité naučit se alespoň správně sedět. I když to zní možná divně, řada těchto zaměstnanců sedí špatně, čímž urychlují a zhoršují zdravotní dopady.

Zásady správného sezení

  • Seďte přímo, tedy na obou sedacích kostech

  • Horní přední část pánve nakloňte vpřed

  • Nohy mají být rozkročeny na šířku pánve

  • Chodidla jsou umístěná v úrovni pod koleny nebo kousíček před nimi

  • Kolena směřují na ukazováček chodidla a kolena jsou níž, než vaše boky

Snižte bolesti zad

Riziko bolesti zad lze snížit správným nastavením židle, aby byla zajištěná spodní část zad. Správně nastavená židle sníží napětí v zádech. Jestliže jste menšího vzrůstu a máte krátké nohy, můžete používat podložku pod nohy, bývají i polohovací, tudíž je možné nastavit správnou výšku a sklon.

Pokud na vás zaměstnavatel šetří a vy sami si podložku koupit nechcete, podložte si nohy čímkoliv jiným (knihy, šanony apod.) Prostě tak, aby vám paty nevisely, ale dotýkaly se podlahy. Pokud totiž sedíte spíš v přední části židle, abyste dosáhli na podlahu, zbytečně se prohýbáte, z toho pak bolí spodní záda.

Odpočinek každou hodinu

Mimo to, že se naučíte správně sedět, je důležité provádět každou hodinu odpočinek, kdy se protáhnete. Kancelářskou židli můžete během dne měnit i za sezení na velkém míči nebo klekačce. Abyste zamezili jednotvárnosti.

Další tipy

  • Můžete používat i polštářky, pro podložení bederní páteře

  • Zahřejte se – zahřát se můžete pohybem nebo termoforem. Teplo uvolňuje svaly, ty pak lépe relaxují

  • Podložte si nohy. Ne nadarmo se praví: nohy na stůl. Je to perfektní forma relaxace a prevence křečových žil. Pokud máte možnost, lehněte si na záda a zvedněte nohy nahoru, můžete je pro větší komfort opřít třeba o stěnu

  • Pravidelně se protahujte – zamezíte tím ztuhnutí

  • Naučte se chodit pěšky nebo místo výtahu používat schody. Hýbejte se co nejvíce

Obrázky: chairsfx